X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Andrzej Duda w "L'Opinion" o historycznym zwycięstwie polskiej "Solidarności" ogłoszonym 40 lat temu

17.09.2021 11:18
17 września we francuskim dzienniku "L’Opinion" ukazały się teksty prezydenta Andrzeja Dudy, prezesa IPN Karola Nawrockiego, prezes BGK Beaty Daszyńskiej-Muzyczki, prezesa Instytutu Nowych Mediów Eryka Mistewicza i brytyjskiego historyka Rogera Moorhouse'a przybliżające francuskim czytelnikom historię Polski.
Audio
  • Francuski dziennik „L’Opinion” opublikował serię artykułów dotyczących polskiej historii. Materiał Stefana Foltzera (IAR)
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaPAP/Wojciech Olkuśnik

"Przekaz „Solidarności” jak siła „nieuzbrojonych proroków”" - zatytułował swój tekst prezydent Duda, pisząc o posłaniu ludzi pracy Europy Wschodniej, które jest aktualne również w czasach nam współczesnych z "ideą samorządności i podmiotowości obywatelskiej".

Podobnie jak w 1791 roku Konstytucja 3 maja, pierwsza ustanowiona w Europie ustawa zasadnicza, przeprowadzała wielkie dzieło naprawy Rzeczypospolitej, tak też program reform „Solidarności” oznaczał przełom w pojmowaniu spraw państwa i gospodarki (…). Dostrzegamy to wyraźnie z dzisiejszej perspektywy, zwłaszcza po doświadczeniach globalnego kryzysu ekonomicznego i przeżywanej obecnie pandemii" – podkreślił prezydent RP.

"Widzimy, że cele społeczne i ekonomiczne powinny być ze sobą zharmonizowane, że potrzebny jest rozwój zrównoważony, który nie absolutyzuje krótkotrwałych zysków" - podkreślił polski prezydent.

Bardzo duże zainteresowanie Polską we Francji 

"Zainteresowanie Polską we Francji jest bardzo duże. Francuzi chcą zrozumieć, dlaczego tak dla nas ważna jest wolność, solidarność, równe traktowanie wszystkich krajów tworzących Europę. Kibicują nam tym bardziej, im bardziej poznają naszą historię. Szczególne zainteresowanie budzą czasy ostatniej wojny i „Solidarności”. Z olbrzymim szacunkiem Francuzi podchodzą do naszego "aż do szaleństwa" umiłowania wolności" – uważa Eryk Mistewicz.

"Chcemy, abyście poznali niezwykłą historię Polski, bo Polska jest nie tylko jednym z najbardziej doświadczonych historią państw na świecie, ale czerpie z tego siłę do walki o najbardziej uniwersalną ludzką wartość – wolność" – pisze natomiast prezes IPN Karol Nawrocki, którego artykuł ukazał się pod dużym zdjęciem płk. Witolda Pileckiego.

Prezes IPN analizuje wydarzenia z 1939 r., gdy Rosjanie w tajnym porozumieniu z Niemcami zajęli niemal połowę Polski.

Rachunek, który zapłaciła Polska

"Ogromny rachunek, który Polska zapłaciła na skutek doświadczenia dwóch totalitaryzmów, jest już nieodwracalny. W kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej powinniśmy skupić się nie tyle na rozrachunku z przeszłością, ile na przyszłości naszego kraju. Przed Polską stoi wielkie zadanie wykorzystania w pełni jej potencjału rozwojowego (…). Dziś dzięki ambitnej polityce inwestycyjnej obejmującej drogi, koleje i lotnictwo regiony Polski są coraz lepiej połączone i wyrównują się ich szanse rozwojowe" – pisze prezes BGK Daszyńska-Muzyczka.

"Przez cały weekend i we wszystkich kioskach we Francji będziemy w dzienniku "L’Opinion" z "Dossier Pologne" i tekstami naszych autorów. Co ważne, współpraca redakcyjna oparta jest na wymianie tekstów, nie na zasadzie wykupu reklam. Cieszę się z tego projektu, to dziś jeden z najbardziej wpływowych dzienników we Francji, kierowany przez Nicolasa Beytout" – podsumowuje Mistewicz.

Projekt “Opowiadamy Polskę światu" realizowany jest przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej. Wszystkie teksty projektu opublikowane są na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl.


PAP/IAR/dad

Międzynarodowy Festiwal Miłośników Fotografii Analogowej już od piątku w Bydgoszczy

16.09.2021 18:00
Vintage Photo Festival to wystawy, spotkania autorskie i warsztaty, a także  – z okazji 40. rocznicy wydarzeń marcowych ’81 w Bydgoszczy – pokaz nieznanych archiwalnych zdjęcia Chrisa Niedenthala  

Prezes IPN na blogu Echa Moskwy: "Polacy nigdy nie wyrzekli się wolności"

17.09.2021 09:00
"Polska jest nie tylko jednym z najbardziej doświadczonych historią państw na świecie, ale czerpie z tego siłę do walki o najbardziej uniwersalną ludzką wartość – wolność” – pisze prezes IPN Karol Nawrocki na blogu niezależnego rosyjskiego radia Echa Moskwy.