X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polscy europosłowie interweniują w Komisji Europejskiej ws. Nord Stream 2

18.09.2021 08:44
Budowa rurociągu została zakończona, ale potrzebna jest certyfikacja, by gaz mógł nim popłynąć. Zgodnie z procedurami, najpierw będzie to decyzja niemieckiego regulatora, która później musi być zatwierdzona przez Komisję Europejską.
Audio
  • Polscy europosłowie interweniują w Komisji Europejskiej ws. Nord Stream 2 [posłuchaj]
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneForum/Reuters

Europosłanka Anna Fotyga spytała, jakie działania zamierza podjąć Komisja, by wyegzekwować spełnienie przez Nord Stream 2 wymogów unijnego prawa, czyli trzeciego pakietu energetycznego. Europoseł Jerzy Buzek przypomniał, że Bruksela może zastosować tak zwane środki tymczasowe wobec rosyjskiego monopolisty, jeśli uruchomi on rurociąg nielegalnie.

Pytanie europosłanki Anny Fotygi dotyczyły przyszłych działań Komisji, które zagwarantują, że odrzucone zostaną wszelkie ustępstwa, które byłyby sprzeczne z unijnym prawem. Gazprom chce mieć Nord Stream 2 na wyłączność, ale jeśli europejskie przepisy będą zastosowane, to straci pełną kontrolę nad rurociągiem.

W odpowiedzi komisarz do spraw energii powtórzyła, że Nord Stream 2 nie jest potrzebny z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw i nie wspiera celu, jakim jest dywersyfikacja źródeł energii w Unii.

"Celem Komisji zawsze było zapewnienie, aby gazociąg Nord Stream 2 - jeśli zostanie zbudowany - był eksploatowany w przejrzysty i niedyskryminujący sposób, przy zagwarantowaniu nadzoru regulacyjnego, zgodnie z prawodawstwem Unii" - napisała Kadri Simson. Komisarz poinformowała, że w sprawie certyfikacji nie otrzymała jeszcze wniosku od niemieckiego regulatora do zaopiniowania. "Dalsze działania w tej sprawie będą zależały od tego wniosku" - dodała Kadri Simson. 

Sprawa certyfikacji Nord Stream 2 jest teraz kluczowa, a Gazprom chce wymusić uruchomienie rurociągu argumentując to pustkami gazu w magazynach i wysokimi cenami.

Grupa ponad 40 europosłów zażądała od Komisji dochodzenia. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała list w tej sprawie. Deputowani napisali, że konieczne jest pilne śledztwo dotyczące umyślnych manipulacji rynkowych ze strony Gazpromu i naruszenia unijnych reguł dotyczących konkurencji. "To rodzi podejrzenia, że Gazprom świadomie stara się wywierać nacisk na Europę, by zgodziła się na uruchomienie Nord Stream 2, mimo jego niezgodności z unijnymi regulacjami" - podkreśliła grupa europosłów.

Pod listem podpisało się 14 polskich deputowanych: Anna Fotyga, Anna Zalewska, Beata Kempa, Elżbieta Rafalska, Elżbieta Kruk, a także Andrzej Halicki, Jerzy Buzek, Adam Bielan, Patryk Jaki, Zbigniew Kuźmiuk, Witold Waszczykowski, Jacek Saryusz-Wolski, Robert Biedroń i Marek Belka.

Na wniosek Jerzego Buzka w mailu wysłanym wraz z listem napisano, że Komisja ma instrumenty, żeby przeciwdziałać łamaniu prawa przez Gazprom. Jeśli Nord Stream 2 zostanie uruchomiony bez certyfikacji, czyli nielegalnie, Bruksela może nakazać natychmiastowego wstrzymanie eksploatacji i zagrozić karami finansowymi. Przedstawiciele Gazpromu mówią, że gaz mógłby popłynąć już od 1 października.

IAR/ks

"Łącząc umysły, tworzymy przyszłość". Polska na EXPO 2020 w Dubaju stawia na biznes i kreatywność

17.09.2021 21:00
Już za 2 tygodnie nastąpi otwarcie Expo 2020 w Dubaju. Przełożona o rok z powodu pandemii COVID- 19 Wystawa Światowa będzie niepowtarzalną okazją do promocji gospodarczej naszego kraju na arenie międzynarodowej. Jak podkreślają przedstawiciele Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która koordynuje udział Polski w Expo, będzie to wystawa wyjątkowa. Polska po raz pierwszy zaprezentuje tak kompleksowy program biznesowo-kulturalny.

W Berlinie ruszył V Kongres Młodej Polonii

18.09.2021 12:25
Wydarzenie gromadzi ponad stu uczestników, głównie przedstawicieli organizacji polonijnych, ale też niemieckich polityków i ekspertów.

Debata o bilansie członkostwa Polski w Unii Europejskiej

18.09.2021 14:17
Eksperci uczestniczący kongresie Polska Wielki Projekt są zgodni co do tego, że Polska powinna wymagać równego traktowania w Unii Europejskiej.