X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Spotkanie premierów Polski i Wielkiej Brytanii. Wiceszef MSZ podał główne tematy rozmów

26.11.2021 09:40
Piotr Wawrzyk wśród tematów rozmów premiera Mateusza Morawieckiego z jego brytyjskim odpowiednikiem Borisem Johnsonem w Londynie wymienił wydarzenia na granicy polsko-białoruskiej oraz na granicy ukraińsko-rosyjskiej w kontekście agresywnej polityki Moskwy i Mińska.
Audio
  • Zagrożenia hybrydowe ze Wschodu oraz ceny energii na Starym Kontynencie - to główne zagadnienia jakie dziś w Londynie omówią premierzy Polski i Zjednoczonego Królestwa. O szczegółach - Karol Darmoros (IAR)
Rozmowy w Londynie będą dotyczyły zarówno wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej jak i na granicy ukraińsko-rosyjskiej w kontekście agresywnej polityki Moskwy i Mińska
Rozmowy w Londynie będą dotyczyły zarówno wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej jak i na granicy ukraińsko-rosyjskiej w kontekście agresywnej polityki Moskwy i MińskaDWOT

W piątek premier Morawiecki złoży wizytę w Londynie, gdzie spotka z brytyjskim premierem. Wawrzyk powiedział, że tematem rozmowy będzie "oczywiście sytuacja w zakresie bezpieczeństwa w Europie związana z agresywną polityką Mińska i Moskwy". Jak podkreślił minister, chodzi o wydarzenia zarówno na granicy polsko-białoruskiej jak i na granicy rosyjsko-ukraińskiej.

- To będę te dominujące tematy. Ale oczywiście poruszone zostaną kwestie bilateralne, ale też na pewno będzie kwestia po prostu podziękowania Brytyjczykom za pomoc, której już nam udzielają na wschodniej granicy - zaznaczył Wawrzyk. Dodał, że chodzi o około stu żołnierzy brytyjskich wojsk inżynieryjnych, którzy pomagają przy zabezpieczeniu granicy.

Kluczowy moment "ofensywy dyplomatycznej"

Wiceszef MSZ odnosząc się do wizyty premiera w Londynie, ale również do czwartkowych rozmów Mateusza Morawieckiego w Berlinie, podkreślił, że "jest to kluczowy element polskiej ofensywy dyplomatycznej".

Zaznaczył, że sytuacja w Europie środkowej i wschodniej jest dynamiczna i trzeba mieć pełne wsparcie największych państw europejskich, w tym także tych niebędących członkami UE.

Premier Morawiecki w ostatnich dniach spotkał się z przywódcami: Litwy, Łotwy, Estonii, a także premierami państw Grupy Wyszehradzkiej (w jej skład poza Polską wchodzą Węgry, Czechy i Słowacja) oraz z premierem Chorwacji.

W środę premier w Paryżu rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem; po południu spotkał się z premierem Słowenii Janezem Janszą. Morawiecki w czwartek złożył wizytę w Berlinie, gdzie spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz z Olafem Scholzem, który jest kandydatem na nowego kanclerza.

Kolejne próby forsowania granicy

Na granicach UE i Białorusi trwa kryzys, od czasu, gdy na wiosnę gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białoruskiej z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Aleksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek rządu. Następnie Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni - do 2 grudnia.


PAP/IAR/dad

Kolejne spotkania premiera z europejskimi liderami. Rzecznik rządu zdradził szczegóły

24.11.2021 11:52
- Premier Mateusz Morawiecki w czwartek spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, a w piątek z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.