Redakcja Polska

Janukowycz w Mińsku. Media: Moskwa szykuje "operację specjalną" z jego udziałem

02.03.2022 18:05
"Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, który zbiegł do Moskwy i został zaocznie skazany na 13 lat więzienia za zdradę stanu, znajduję się teraz w Mińsku" - podała Ukraińska Prawda, powołując się na źródła wywiadowcze.
Ukrainska Prawda: były prezydent Janukowycz jest w Mińsku
Ukrainska Prawda: były prezydent Janukowycz jest w MińskuShutterstock/photowalking

Według wspomnianego źródła Kreml przygotowuje "operację specjalną" z udziałem Janukowycza, a jeden ze scenariuszy przewiduje próbę ogłoszenia go "prezydentem Ukrainy".


"Otrzymana informacja wskazuje na możliwość szykowania przez Kreml jakiejś informacyjnej operacji czy akcji powrotu na Ukrainę byłego prezydenta Janukowycza albo opublikowania w najbliższym czasie w jego imieniu posłania do narodu ukraińskiego" - pisze Ukraińska Prawda.

Zdrada stanu

W styczniu 2019 roku Janukowycz został zaocznie skazany na 13 lat więzienia za zdradę stanu. Proces był wynikiem wydarzeń na Majdanie Niepodległości z przełomu 2013 i 2014 roku. Wskutek brutalnych działań sił bezpieczeństwa przeciwko demonstrantom pokojowe początkowo wiece przekształciły się w demonstracje przeciwko ekipie Janukowycza. W następstwie protestów w lutym 2014 roku Janukowycz zbiegł do Rosji.

Sprzeniewierzenie funduszy

W lutym br. ambasadorowie państw UE opowiedzieli się w Brukseli za przedłużeniem sankcji nałożonych na niego w związku ze sprzeniewierzeniem przez niego funduszy państwowych. Sankcje nałożone są na Janukowycza, jego syna i współpracowników, polegają na zamrożeniu aktywów i zakazie wjazdu do UE.


PAP/dad

Poczta Polska oferuje uchodźcom z Ukrainy miejsca pracy

02.03.2022 14:57
Poczta Polska, włączając się w pomoc dla uchodźców ukraińskich, zaoferowała możliwość zatrudnienia osób uciekających z objętej wojną Ukrainy w strukturach poczty, transport osób, logistykę towarów i ponad 200 miejsc noclegowych - poinformował operator w środę.

Agresja Rosji. Ambasador USA Mark Brzezinski: Polska jest bezpieczna

02.03.2022 15:35
Polska jest bezpieczna, USA i NATO będą broniły każdej piędzi NATO-wskiej ziemi - mówił w środę ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski po spotkaniu z marszałek Sejmu Elżbietą Witek. Mamy pełną synchronizację, to najlepsza rzecz jaką widziałem od wielu miesięcy - dodał .