X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Susza uderza głównie w producentów warzyw i owoców. Lepsze będą zbiory zbóż

11.08.2019 10:16
Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowszy raport dotyczący tegorocznych zbiorów. Ze wstępnego szacunku głównych upraw rolnych i ogrodniczych w 2019 r. wynika, że zbiory zbóż i rzepaku będą wyższe niż rok temu. Mniej będzie z kolei owoców i warzyw.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ Tanja Esser
Szczególnie duży niedobór wody jest w szerokim pasie Polski środkowej, największy deficyt jest w woj. lubuskim. Suszą objęte są wszystkie monitorowane grupy i gatunki upraw - informuje Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa.
Niedobór wody dotyczy wszystkich monitorowanych upraw tj. zbóż jarych, ozimych, krzewów owocowych, truskawek, rzepka i rzepiku, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno i na kiszonkę, drzew owocowych, warzyw gruntowych, tytoń, burka cukrowego, ziemniaków i chmielu.

- W porównaniu z kryzysowym krokiem 2018 mamy nieco lepszą sytuację w przypadku zbioru zbóż podkreśla - Ryszard Kamiński dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Jak dodaje ekspert - w przypadku warzyw gruntowych ocenia się, że zbiory będą o 9 proc. mniejsze w stosunku do roku poprzedniego. Jeżeli chodzi o owoce z drzew, to jak szacuje GUS zbiory będą o 25 proc. niższe od zeszłorocznych.

Zdaniem Ryszarda Kamińskiego - rolnictwu najbardziej dały się we znaki wysokie temperatury w czerwcu i niewielkie opady, co doprowadziło "do nadmiernego przesuszenia".

Natomiast to co mimo wszytko pozytywnie wpłynęło na niektóre uprawy i zbiory to fakt, że w tym roku wiele roślin dobrze przezimowało i straty zimowe były mniejsze niż w latach poprzednich.

Jeśli chodzi o buraki cukrowe, GUS szacuje, że powierzchnia ich uprawy wyniesie ponad 0,2 mln ha i będzie zbliżona do ubiegłorocznej

PAP/polskieradio.pl/ho

Zobacz więcej na temat: rolnictwo susza