Redakcja Polska

Niekorzystne przepisy dot. polskich przewoźników. Jest decyzja PE

19.09.2019 12:38
Deputowani nie zgodzili się, by regulacje dotyczące transportu międzynarodowego zostały wycofane z Europarlamentu i zwrócone Komisji Europejskiej, która je zaproponowała. Nie udał się zatem zabieg przeciwników nowych przepisów, w tym Polaków. W przyszłym tygodniu podejmą oni kolejną próbę.
Audio
  • Niekorzystne dla firm z Europy Wschodniej głosowanie na komisji transportu. O szczegółach - Karol Surówka (IAR)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjnepixabay/public domain

Przepisy zaostrzające zasady w transporcie międzynarodowym są niekorzystne dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej, ale najwięcej straci Polska, która ma największą flotę transportową w całej Unii.

Te przepisy zostały już zaakceptowane przez Parlament Europejski poprzedniej kadencji, co otwierało drogę do negocjacji z unijnymi krajami w sprawie ostatecznego kształtu regulacji, jednak sprawna akcja polskich europosłów ponad podziałami dotycząca opóźniania prac spowodowała, że przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego do negocjacji nie doszło.

Próba zablokowania przepisów

Teraz grupa deputowanych z komisji transportu nowej kadencji podjęła próbę zablokowania przepisów. Skorzystała z przepisów, które mówią, że jeśli prace nad regulacjami nie zostały sfinalizowane przed końcem kadencji, to europosłowie powinni zdecydować, czy kontynuować je w kolejnej, czy też odesłać do Komisji Europejskiej.

Dziś większość deputowanych opowiedziała się za dalszymi pracami, ale przed przeciwnikami tych przepisów jeszcze jedna szansa storpedowania prac. W najbliższy wtorek parlamentarna komisja transportu ma głosować nad mandatem do negocjacji z unijnymi krajami. Polscy europosłowie liczą na to, że uda się zebrać większość przeciwko tej decyzji.

IAR/dad