X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

18 procent firm w Polsce zatrudnia pracowników z Ukrainy

06.11.2019 18:24
18 procent firm w Polsce zatrudnia pracowników z Ukrainy. Wśród nich 40 procent to przedsiębiorstwa duże - wynika z badań Personnel Service, firmy która jest członkiem organizacji Pracodawcy RP. 
Audio
  • Obywatele Ukrainy najczęściej zatrudniani są w przemyśle i mogą liczyć na coraz wyższe stawki za godzinę pracy - wyjaśnia prezes Zarządu Personnel Service Krzysztof Inglot (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock.com

- Obywatele Ukrainy najczęściej zatrudniani są w przemyśle i mogą liczyć na coraz wyższe stawki za godzinę pracy - wyjaśnia prezes Zarządu Personnel Service Krzysztof Inglot. I tak w przemyśle budowlanym, gdzie zarabia się najwięcej otrzymują 15, 18 a czasami nawet 20 złotych na rękę.

Pracownicy z Ukrainy potrzebni są też w usługach, które w Polsce bardzo się rozwijają. Tymczasem 46 procent firm zgłasza trudności z rekrutacją kadry ze Wschodu. Krzysztof Inglot podkreśla, że każdego roku w naszym kraju powstaje 700 tysięcy nowych miejsc pracy i zapotrzebowanie na pracowników jest ogromne. Przy utrzymującym się niskim poziomie bezrobocia polskich pracowników już nie wystarcza.

Według dyrektora Arkadiusza Pączki z organizacji Pracodawcy RP bez pracowników z Ukrainy przedsiębiorcy mieliby problem z obsadzaniem stanowisk niższego szczebla i należy podjąć działania aby to źródło nie wyschło. Zaznaczył, że ważne jest by zmienić przepisy tak, by obywatele Ukrainy mogli pracować tu w dłuższych okresach niż obecnie.

Pracodawcy uważają, że uproszczona procedura powinna wynosić nie 6 miesięcy a 12 miesięcy a zezwolenie na pobyt stały powinno wynosić nie dwa lata a 5 lat. Arkadiusz Pączka zaznaczył, że taki postulat przedsiębiorcy przedstawią nowemu rządowi. Poproszą też o opracowanie jasnej polityki migracyjnej. Dyrektor Pączka zwrócił uwagę, że dzisiaj nie możemy już patrzeć na Ukraińców tylko jako na pracowników, którzy wykonują podstawowe prace. Nasza gospodarka ma założenia rozwoju w obszarze innowacji. Zależy nam więc również na pracy specjalistów.

IAR/dad