Redakcja Polska

W Kielcach trwa 29. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego

08.09.2021 14:00
W czasie targów podpisano kilka ważnych umów, między innymi na dostarczenie przez Polską Grupę Zbrojeniową dla polskiego wojska zestawów rakietowych krótkiego zasięgu w ramach programu NAREW. 
Audio
  • W Kielcach po raz 29. zainaugurowano targi zbrojeniowe - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Podpisanie umowy na dostawę systemu Narew w Kielcach
Podpisanie umowy na dostawę systemu Narew w KielcachFoto: PAP/Art Service

Umowę ramową w tej sprawie podpisano w Kielcach podczas pierwszego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Przy podpisaniu umowy byli obecni prezydent Andrzej Duda i minister obrony Mariusz Błaszczak.

Jak powiedział szef resortu obrony, coroczne targi organizowane w stolicy województwa świętokrzyskiego to "silna polska marka". Szef MON podkreślił, że to zawsze było i jest ważne wydarzenie dla przemysłu obronnego oraz dla wojska. "To tu widać, jak można łączyć potrzeby firm zbrojeniowych z potrzebami sił zbrojnych" - mówił szef resortu obrony.

Minister Mariusz Błaszczak dodał, że jego zadaniem jako szefa MON jest stworzenie dobrych warunków do służby żołnierzom. Chodzi zarówno o warunki socjalne i wynagrodzenie, jak i sprawy związane z modernizacją armii oraz zakupem nowoczesnego uzbrojenia. W tym kontekście minister wymienił kilka umów, które podpisano na targach. Chodzi między innymi o zakup 23 modułów ogniowych rakiet krótkiego zasięgu do obrony przeciwpowietrznej i przeciwlotniczej w ramach programu NAREW. Liderem konsorcjum, które ma realizować dostawy wyrzutni, będzie Polska Grupa Zbrojeniowa.

Pozostałe umowy to między innymi kontrakt na dostawy Rosomaków do wykrywania skażeń oraz umowa na zakup systemu identyfikacji celów.

W tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego prezentuje się ponad 400 firm z 27 krajów. Targi odwiedzi kilkanaście zagranicznych delegacji. Z powodu pandemii do Kielc nie dotarli przedstawiciele australijskiego przemysłu obronnego, którzy od lat prezentowali się na targach.

Wzorem lat ubiegłym w Kielcach duże stoisko przygotowały siły zbrojne. Polskie wojsko prezentuje aktualnie wykorzystywane uzbrojenie. Dużą część hal zajmują również stoiska Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Na zewnętrznym placu kieleckich targów pokazywane są z kolei śmigłowce, czołgi i sprzęt artyleryjski. Amerykańska armia pokazuje między innymi czołg Abrams w wersji, którą jest zainteresowana Polska. Nasze wojsko chce kupić 250 takich czołgów.

IAR/ep      

Obawy Polaków związane z technologią 5G. Niemal połowa z nas nie wie czym jest pole elektromagnetyczne

08.09.2021 08:45
Według badań przeprowadzonych przez Kantar Polska oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski, na zlecenie Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, niemal połowa Polaków nie wie czym jest pole elektromagnetyczne (PEM).

Jest zgoda ambasadorów UE na przedłużenie sankcji wobec Rosji za agresję na Ukrainę

08.09.2021 10:15
Jest zgoda unijnych ambasadorów na przedłużenie o pół roku sankcji dyplomatycznych wobec Rosji za agresję na Ukrainę - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. By restrykcje weszły w życie, potrzebna jest jeszcze formalna zgoda unijnych ministrów, co ma nastąpić jeszcze w tym tygodniu.

Orlen przymierza się do ukraińskiego rynku paliw? Daniel Obajtek: analizujemy opcje

08.09.2021 12:06
Patrzymy na Ukrainę kompleksowo i analizujemy opcje strategiczne we wszystkich ogniwach łańcucha wartości – powiedział w wywiadzie dla wtorkowego "Pulsu Biznesu" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek pytany o plany inwestycyjne na Ukrainie.