Redakcja Polska

Mniej światła nad Sundem, ciemniej w La Defense. Europa oszczędza energię

22.09.2022 23:02
Iluminacja pylonów mostu nad cieśniną Sund, łączącego Danię ze Szwecją, zostanie wyłączona z powodu oszczędności. Nocą, między godz. 1 a godz. 5, zgasną także światła na autostradzie. Oszczędności przewidują też władze paryskiej dzielnicy biznesowej La Defense.
Paryska La Defense to pod względem wielkości powierzchni biurowej największe centrum biznesu w Europie.
Paryska La Defense to pod względem wielkości powierzchni biurowej największe centrum biznesu w Europie.Shutterstock/andre quinou

- Chcemy zademonstrować nasz udział w akcji oszczędzania energii - podkreślił dyrektor przedsiębiorstwa Oresundsbron Bengt Hergart.

Według szacunków ograniczenie oświetlenia pozwoli zaoszczędzić w miesiącach zimowych 9 MWh.

Mniej światła nad Sundem

Jednocześnie iluminacja pylonów ma zostać włączona w godz. 18-22 w czasie adwentu, świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. Podświetlenie mostu w barwach ukraińskiej flagi będzie widoczne jedynie przez kilka godzin w każdą niedzielę do końca listopada.

Jak poinformowano, oświetlenie w tunelu, który jest częścią przeprawy po stronie duńskiej, oraz lamp ostrzegawczych dla ruchu morskiego i lotniczego pozostanie bez zmian.

Reakcja na apel prezydenta Francji

Natomiast władze paryskiej dzielnicy biznesowej La Defense, w której znajduje się wiele wieżowców mieszczących większość największych francuskich firm, zapowiedziały, że zamierzają zmniejszyć zużycie energii elektrycznej na tym obszarze o 15 proc.

Decyzja władz La Defense to reakcja na apel prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który zwrócił się do przemysłu, gospodarstw domowych i władz miejskich o zmniejszenie zużycia energii o 10 proc. w odpowiedzi na ograniczenie dostaw gazu przez Rosję i rosnące ceny energii.

La Defense leży na zachodzie Paryża i jest często uważana za francuską wersję londyńskiej Canary Wharf. To nowoczesna dzielnica biurowo-mieszkaniowo-handlowa, na jej terenie znajduje się także kilkanaście ekskluzywnych apartamentowców i hoteli. Pod względem wielkości powierzchni biurowej jest to największe centrum biznesu w Europie.


PAP/ho

Rosjanie uciekają przed poborem. Fińska straż graniczna potwierdza kolejki na granicy

22.09.2022 13:07
Coraz więcej Rosjan próbuje przedostać się do Finlandii. Wzmożony ruch na przejściach granicznych rozpoczął się w nocy ze środy na czwartek; tworzą się ponad stumetrowe kolejki samochodów – przekazała w czwartek fińska straż graniczna. W środę prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w kraju częściową mobilizację.

Anna Fotyga pyta szefa dyplomacji UE o wizy dla Rosjan

22.09.2022 14:37
Europosłanka Anna Fotyga pyta szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella o wizy dla Rosjan. "12 milionów Rosjan posiada ważną wizę Schengen, z którą mogą podróżować po całej Unii Europejskiej. Społeczeństwo rosyjskie musi bezpośrednio odczuć konsekwencje agresji, by wpłynąć na zmianę całego państwa. Rosjanie nie powinni korzystać z przywileju przebywania na terenie Unii" - napisała była szefowa polskiego MSZ-tu. 

Wojna w Ukrainie. Kolejny niemiecki polityk przyznaje: Niemcy popełniły wielki błąd

22.09.2022 17:59
Były szef SPD Sigmar Gabriel to kolejny niemiecki polityk, który uważa, że Niemcy popełniły błąd ignorując ostrzeżenia Polski na temat imperialistycznych zapędów Władimira Putina. O szczegółach donosi "Der Spiegel".