Redakcja Polska

Polska spółka Creotech Instruments publikuje zdjęcia satelitarne z wojny w Ukrainie

12.06.2024 13:37
Creotech Instruments S.A. jest odpowiedzialne za zarządzanie jednym z pięciu repozytoriów platformy gromadzącej dane satelitarne Unii Europejskiej w ramach programu Copernicus.
Audio
  • Piotr Dziuban z Creotech Instruments o programie Copernicus. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Zdjęcie satelitarne lotniska Hostomel
Zdjęcie satelitarne lotniska Hostomelźr. Creotech Instruments/program Copernicus

Creotech Instruments S.A. notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, czołowa polska firma produkująca i dostarczająca na światowy rynek technologie kosmiczne. Już w pierwszych dniach pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę publikowała pierwsze zdjęcia satelitarne ukazujące skutki ataku wojsk rosyjskich na dwa lotniska ukraińskie. 

Creotech Instruments S.A jest uczestnikiem unijnego programu obserwacji Ziemi Copernicus, w ramach którego analizuje się naszą planetę i jej środowisko, aby uzyskać maksymalne korzyści dla wszystkich obywateli Unii.

W ramach programu dostępne są usługi informacji oparte na obserwacji satelitarnej Ziemi oraz dane in situ (inne niż dotyczące kosmosu). Program jest koordynowany i zarządzany przez Komisję Europejską. Globalne dane z satelitów oraz z naziemnych, powietrznych i morskich systemów pomiaru wykorzystuje się do przekazywania informacji, które mają pomóc usługodawcom, organom publicznym i innym organizacjom międzynarodowym w podnoszeniu jakości życia mieszkańców Europy. Użytkownicy mają bezpłatny i otwarty dostęp do usług informacyjnych świadczonych w ramach programu.

Z Piotrem Dziubanem, dyrektorem ds. Inżynierii w Creotech Instruments, rozmawiał Przemysław Pawełek.

Stany Zjednoczone wyślą na Ukrainę kolejny system Patriot

12.06.2024 10:04
Stany Zjednoczone wyślą na Ukrainę kolejny system Patriot. Ma on zostać przerzucony z Polski, gdzie chroni stacjonujących amerykańskich żołnierzy.

Radosław Sikorski w Berlinie: jeśli chodzi o odbudowę Ukrainy, Polska ma gigantyczne atuty

12.06.2024 10:35
Polska ma gigantyczne atuty i jest w uprzywilejowanej pozycji, jeśli chodzi o przyszły proces odbudowy Ukrainy - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski we wtorek w Berlinie, gdzie uczestniczył w konferencji poświęconej temu tematowi.

Zmasowany atak rakietowy na Kijów. Poderwano NATO-wskie samoloty

12.06.2024 11:53
Ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej odparły powietrzny ostrzał Kijowa. W nocy Rosjanie w ataku na Ukrainę użyli rakiet i dronów Shahed. Niemal wszystkie obiekty udało się strącić. W związku z atakiem poderwano w powietrze polskie i sojusznicze myśliwce.