X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wilno: obchody operacji Ostra Brama. Żołnierze AK zostaną uczczeni

07.07.2019 07:37
W Wilnie zostaną dziś uczczeni żołnierze AK walczący w operacji "Ostra Brama". Uroczystości w 75. rocznicę walki z Niemcami o polskie Wilno, rozpocznie (o 15.00 czasu obowiązującego w Polsce) uroczysta msza w Kościele pod wezwaniem Świętej Teresy w intencji poległych żołnierzy Armii Krajowej z okręgów wileńskiego i nowogrodzkiego. 
Audio
  • W Wilnie zostaną uczczeni żołnierze AK walczący w operacji "Ostra Brama". Relacja Witolda Banacha (IAR)
Uroczystości 75. rocznicy operacji Ostra Brama
Uroczystości 75. rocznicy operacji "Ostra Brama"PAP/Andrzej Lange

W delegacji, która na Wileńszczyznę przybyła z Polski, jest między innymi kilkunastu weteranów, którzy brali udział w walkach o Wilno.

Operacja Ostra Brama 663.jpg
"Ostra Brama" - Polacy zdobywają Wilno

Po południu (godz.17.00) na Cmentarzu Na Rosie zostanie odczytany uroczysty apel pamięci połączony ze składaniem wieńców i wiązanek kwiatów przy Mauzoleum Matki i Serca Syna. W mauzoleum znajdują się prochy matki marszałka Józefa Piłsudskiego - Marii z Billewiczów. Po śmierci marszałka złożono tu jego serce.

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk mówi, że będzie to symboliczna uroczystość. Cmentarz na Rossie, to - jak podkreśla- miejsce szczególne, nie tylko dlatego, że spoczywa tu matka marszałka Józefa Piłsudskiego i jego serce. "Spoczywają także ci, którzy 100 lat temu w 1919 roku wyzwolili Wilno z rąk bolszewickich, a obok leżą ci, którzy w nocy z 6 na 7 lipca 1944 roku rozpoczęli bój o Wilno"- mówi Jan Józef Kasprzyk. 

Jan Józef Kasprzyk dodaje, że podczas tej uroczystości podkreślona zostanie ciągłość walki o nieodległość Polski, że ta walka "przechodzi z pokolenia na pokolenie". Szef Urzędu przypomina, że "dla pokolenia Armii Krajowej wychowawcami byli ci, którzy właśnie w roku 1919 wyparli bolszewików z Wilna".

Żołnierz Armii Krajowej, urodzony w Wilnie sędzia Bogusław Nizieński podkreśla, że uroczystości w rocznicę wybuchu walk o miasto przypominają o heroicznym zrywie. - Wystawili chłopcy Niemcom rachunek krzywd, za popełnione zbrodnie. Armia Krajowa upomniała się o Polskę, i to jest wielki dzień, to jest dzień chwały Armii Krajowej - podkreśla. 

Operacja "Ostra Brama" zakładała wyzwolenie Wilna przez żołnierzy AK zanim do miasta dotrą sowieci. Miasta zaciekle bronili Niemcy i polscy żołnierze, by zdobyć miasto musieli połączyć się w walce z Armią Czerwoną.

W boju poległo co najmniej 550 Polaków. Sowieci po zakończeniu walk, aresztowali i uwięzili dowódców operacji, podobny los spotkał wielu żołnierzy, którzy zostali uwięzieni lub zesłani na Syberię.

IAR/PAP/dad