X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Warszawski sąd odmówił wydania Rosjanina do Szwecji

10.07.2019 16:34
Sąd wydał decyzję o niedopuszczalności wydania Denisa Lisowa władzom Szwecji. Obywatel Rosji był ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania na wniosek szwedzkiej prokuratury. Jest tam podejrzany o porwanie swojej trójki dzieci z rodziny zastępczej. Denis Lisow przekonuje, że dzieci zostały mu niesłusznie zabrane. 
Audio
  • Sąd wydał decyzję o niedopuszczalności wydania Denisa Lisowa władzom Szwecji. Materiał Karola Surówki (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne IAR

Do argumentacji Rosjanina przychylił się dziś polski sąd. Sędzia Dariusz Łubowski w uzasadnieniu podał, że wydanie Denisa Lisowa mogłoby "naruszyć jego prawa człowieka", a działania władz szwedzkich "godziły w dobro dzieci". 

W 2017 roku szwedzka opieka socjalna podjęła o przekazaniu rodzinie zastępczej trzech córek Denisa Lisowa - 12-letniej dziś Sofii, 6-letniej Serafiny i 4-letniej Alisy. Uzasadniono to chorobą psychiczną matki . Była hospitalizowana, lekarze podejrzewali u niej schizofrenię. W ocenie szwedzkich władz ojciec sam nie był zdolny do prawidłowego wychowania swoich córek.
Denis Lisow podkreśla, że służby socjalne nigdy nie zarzuciły mu zaniedbań wychowawczych. Dodatkowo, jego zdaniem, dzieci miały zostać przekazanie rodzinie zastępczej odmiennej kulturowo, pochodzenia arabskiego. Według Rosjanina szwedzkie władze postawiły mu warunek, którego nie był w stanie spełnić - by odzyskać dzieci miał zalegalizować swój pobyt w Szwecji. 

Obywatel Rosji podjął decyzję o zabraniu dzieci i powrotu do Rosji przez Polskę. Na wniosek władz Szwecji został zatrzymany na lotnisku w Warszawie. Sąd stwierdził w środę, że Denis Lisow "nie mógł zachować bezczynności, gdy widział, że dzieciom działa się krzywda". Działanie władz szwedzkich sąd uznał za "skrajne". Odebranie dzieci miało być "wbrew dobru dziecka", stąd miała zaistnieć "obligatoryjna przesłanka odmowy przekazania Denisa Lisowa władzom szwedzkim". 

Postanowienie nie jest prawomocne, może zostać zaskarżone przez strony.