X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Lwowianie sadząc kwiaty wsparli ukraińskich więźniów Kremla

22.07.2019 12:42
Lwowscy aktywiści przeprowadzili akcję "Sadźcie kwiaty, zamiast ludzi". Na znak solidarności i poparcia dla niesprawiedliwie więzionych mieszkańców Krymu, posadzili kwiaty z nazwiskami więźniów przetrzymywanych przez rosyjskie władze.      
Audio
  • Lwowianie sadząc kwiaty wsparli ukraińskich więźniów Kremla. Materiał Wojciecha Jankowskiego
Lwów: akcja sadzenia kwiatów w akcie solidarności z więźniami politycznymi Kremla
Lwów: akcja sadzenia kwiatów w akcie solidarności z więźniami politycznymi KremlaFot.: Wojciech Jankowski/Kurier Galicyjski

Aktywiści, intelektualiści oraz zwykli mieszkańcy Lwowa posadzili kwiaty w tamtejszym Parku Kultury. Przy każdej roślinie umieszczono nazwisko ukraińskiego więźnia politycznego przetrzymywanego na Krymie bądź w Rosji.

Pomysłodawczynią akcji jest znana aktorka Rymma Ziubina, która przeprowadziła takie wydarzenie w Kijowie. Na przeprowadzenie happeningu lwowianie wybrali lipiec, ponieważ Oleh Sencow urodził się właśnie w tym miesiącu, a swoje 43 urodziny obchodził w miejscu zesłania - kolonii karnej na północy Rosji. 

Na sadzeniu kwiatów obecny był miedzy innymi pisarz, tłumacz i pracownik polonistyki lwowskiego uniwersytetu, Ostap Sływynskyj. - To jest bardzo ważna okazja, żeby przypomnieć sobie i całemu społeczeństwu ukraińskiemu, że problem jeńców ukraińskich w więzieniach rosyjskich i krymskich jest aktualny. I w tym sensie aktualny, że jest ich coraz więcej - mówił Sływynskyj.

Pomimo, że w mediach mówi się o kilku zaledwie rosyjskich więźniach, tabliczek z nazwiskami było kilkadziesiąt. - Cały czas powtarzamy za samym Sencowem, który powiedział: "ja reprezentuję siebie, ale przede wszystkim innych, których nazwiska nie brzmią w mediach". Dlatego są te tabliczki. Dlatego aktualizujemy cały czas listę więźniów moskiewskich – skomentował Sływynskyj.


Jeden z kwiatów posadzonych podczas akcji. Fot.: Wojciech Jankowski/Kurier Galicyjski Jeden z kwiatów posadzonych podczas akcji. Fot.: Wojciech Jankowski/Kurier Galicyjski

Ołeh Sencow jest reżyserem z Symferopola, którego w sierpniu 2015 roku skazano na 20 lat w sfingowanym procesie w Rostowie nad Donem. Opozycjonista został skazany za rzekome planowanie działań terrorystycznych. Na zesłaniu reżyser przebywa od 2017 roku kolonii karnej nr 8 "Biały Niedźwiedź" w miejscowości Łabytnagi za kołem polarnym.

Akcja „Sadzimy kwiaty, zamiast ludzi odbyła się we Lwowie po raz pierwszy.


Wojciech Jankowski/Kurier Galicyjski

dad

Zobacz więcej na temat: Ukraina Rosja Krym