X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Rocznica zwycięskiego powstania śląskiego

19.08.2019 14:36
99 lat temu, w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 roku, wybuchło II powstanie śląskie. Jego celem było przywrócenie Górnego Śląska Polsce. Trwało do 25 sierpnia
Audio
  • 99 lat temu wybuchło II powstanie śląskie [posłuchaj]
Powstanie śląskie
Powstanie śląskieFoto: NAC

Było drugim z trzech zbrojnych wystąpień ludności tego regionu przeciwko Niemcom w latach 1919-1921.

II powstanie miało związek między innymi z działaniem niemieckiej policji bezpieczeństwa Sicherhietspolizei - Sipo, która terroryzowała polskich działaczy na Śląsku. W Katowicach niszczono sklepy, prywatne mieszkania i redakcje polskich gazet. 17 sierpnia 1920 roku doszło do brutalnego zabójstwa lekarza i działacza Andrzeja Mielęckiego

W nocy z 19 na 20 sierpnia w większości powiatów odezwały się bojowe trąbki powstańcze i padły pierwsze strzały. Już na początku zrywu udało się zniszczyć sieć łączności wojsk niemieckich, wskutek czego sparaliżowano działania wroga.

Historyk Jan Planta z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach mówił Polskiemu Radiu (2019), że II powstanie śląskie było demonstracją siły. "Miało pokazać, że Ślązacy są gotowi walczyć, byli lepiej uzbrojeni i gotowi do podjęcia działań" - podkreślił. 

Międzysojusznicza Komisja Plebiscytowa poszła na ustępstwa wobec Polaków. Sukcesem powstańców było rozwiązanie znienawidzonej Sipo i powołanie w jej miejsce Apo (Abstimmungspolizei) - policji plebiscytowej, składającej się w połowie z Polaków, a w połowie z Niemców. Uzyskano też zapewnienie ukarania przywódców antypolskich napadów i usunięcie z obszaru objętego plebiscytem osób, które przybyły tam po 1 sierpnia 1919 roku. 

II powstanie śląskie udaremniło Niemcom plany siłowego zagarnięcia Górnego Śląska. Pokazało także bohaterstwo i patriotyzm Polaków oraz ich nieustępliwość wobec wroga.
Uchwałą Sejmu Rzeczpospolitej rok 2019 został ustanowiony Rokiem Powstań Śląskich.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: historia Polski Śląsk