X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Zrzut polskich spadochroniarzy rozpoczął uroczystości w Driel

21.09.2019 15:58
Zrzut polskich spadochroniarzy w holenderskim mieście Driel rozpoczął obchody 75. rocznicy bitwy pod Arnhem. Ważną rolę w tej bitwie odegrali żołnierze generała Stanisława Sosabowskiego. 21 września 1944 roku 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa stoczyła walki podczas operacji "Market Garden", największej powietrzno-desantowej podczas II wojny światowej.
Audio
  • Holandia: zrzut polskich spadochroniarzy rozpoczął uroczystości w Driel. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Uroczystości w Driel
Uroczystości w DrielPAP/EPA/Vincent Jannink

Polscy spadochroniarze z 6. Brygady Powietrznodesantowej, to spadkobiercy jednostki generała Sosabowskiego. Dziś mówili o żywej lekcji historii. - Skaczemy na zrzutowiska, które są historycznymi zrzutowiskami, na których odbywały się zrzuty w czasie operacji "Market Garden" - powiedział Polskiemu Radiu major Ireneusz Stasiński.

Polscy spadochroniarze wcześniej uczestniczyli w marszach pamięci. Szli tym samym szlakiem, którym przechodziła 1 Samodzielna Brygada Powietrznodesantowa. - Nasuwają mi się takie słowa jak duma i szacunek dla tych żołnierzy - powiedział major Stasiński.

Walki w Driel

We wrześniu 1944 roku ciężkie walki w Driel stoczyła 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa pod dowództwem generała Stanisława Sosabowskiego. Była to część operacji „Market Garden”, największej powietrznodesantowej operacji podczas II wojny światowej. Holenderskie Driel zostało wyzwolone, ale cała operacja zakończyła się fiaskiem, bo alianci nie docenili siły niemieckich dywizji. Winą za porażkę Brytyjczycy obarczyli generała Sosabowskiego, pozbawiając go dowództwa. Dopiero w 2006 roku został on oficjalnie zrehabilitowany w Holandii, przyznano mu najwyższe odznaczenia wojskowe, a na Placu Polskim stanął wtedy pomnik ku jego czci.

Społeczność holenderskiego Driel zabiegała przez kilkadziesiąt lat o przywrócenie honoru polskiemu generałowi. Co roku w tym mieście organizowane są uroczystości oddające hołd naszym żołnierzom. - Obecność Polski jest jasna, czytelna, rozpoznawalna i się o tym pamięta - powiedział Polskiemu Radiu ambasador Polski w Hadze Marcin Czepelak.

IAR/dad