X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Georgette Mosbacher zapewnia: bez wiz do USA najpóźniej od 1 stycznia

07.10.2019 16:07
Polacy będą mogli podróżować do USA bez wiz najpóźniej od 1 stycznia przyszłego roku - zapowiada amerykańska ambasador w Warszawie Georgette Mosbacher.
Audio
  • Ambasador Mosbacher - bez wiz do USA najpóźniej od 1 stycznia. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Ambasador USA Georgette Mosbacher
Ambasador USA Georgette MosbacherTwitter/Georgette Mosbacher

W piątek wieczorem prezydent Donald Trump poinformował, że Stany Zjednoczone nominowały Polskę do programu ruchu bezwizowego. Oznacza to, że Polska spełniła już wszystkie konieczne warunki i ruszyła procedura, która ma doprowadzić do zniesienia wiz. Będzie ją prowadzić Departament Bezpieczeństwa Krajowego i to on ostatecznie poinformuje amerykański Kongres, że wizy dla Polaków zostały zniesione.

Ambasador Georgette Mosbacher poinformowała w Warszawie, że stanie się to najpóźniej do końca roku. - Jestem pewna, że dokonamy tego najpóźniej do końca roku. Być może wcześniej, ale ja nie lubię obiecywać rzeczy, których nie jest całkowicie pewna, więc zrobimy to do końca roku. Tym samym 2020 będzie rokiem w którym Polacy będą podróżować między Polską a Stanami Zjednoczonymi bez wiz - powiedziała ambasador USA.

Georgette Mosbacher wyjaśniła, że chodzi przede wszystkim o przygotowanie systemów komputerowych oraz o inne procedury administracyjne. Zaznaczyła równocześnie, że wejście Polski do programu Visa Waiver oznacza, że znikną wizy turystyczne i biznesowe na pobyt poniżej 3 miesięcy. We wszystkich innych przypadkach Polacy będą musieli nadal ubiegać się o wizę. - Jeśli ktoś będzie chciał wyjechać na ponad 90 dni, pojechać na wymianę studencką, na cokolwiek co nie jest podróżą turystyczną czy krótką wizytą biznesową, będzie nadal potrzebował wizy, studenckiej czy specjalnej biznesowej. Ale gdy chodzi o podróże poniżej 90 dni wystarczy jedynie zarejestrować się w internecie i poczekać aż przyjdzie zgoda - dodała.

O włączenie Polski do ruchu bezwizowego zabiegało kilka kolejnych polskich rządów. Teraz będzie to możliwe, gdyż Polska spełniła najważniejszy ku temu warunek. Odsetek odmów wizowych spadł poniżej ustalonej w amerykańskich przepisach granicy 3 procent.

IAR/dad