X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

W Warszawie przyznano tytuły Ambasadora Polski 2019

13.10.2019 10:56
W sobotę w Warszawie wręczono tytuły Ambasadora Polski 2019. W dziedzinie kultury został nim Krzysztof Jabłoński, sportu Patrycja Pacak, nauki Artur Chmielewski. Nagrodę publiczności odebrał Andrzej Bargiel. Nagrodę specjalną otrzymali Linda i Robert Ollis.
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wraz z laureatami podczas finałowej gali konkursu KGHM Ambasador Polski 2019
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wraz z laureatami podczas finałowej gali konkursu KGHM Ambasador Polski 2019PAP/Leszek Szymański

W sobotę w Warszawie odbyła się Gala finałowa konkursu KGHM "Ambasador Polski 2019". Celem plebiscytu jest wyróżnienie osób, które na co dzień przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku Polski na świecie.

"Jestem przekonany, że tytuł Ambasadora Polski przypadł osobom, które osiągają sukcesy na polach swojej działalności i świadczą o Polsce w najlepszy możliwy sposób" - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników gali finałowej konkursu KGHM "Ambasador Polski 2019".

"Z wielkim zainteresowaniem i satysfakcją przyjąłem informację o organizacji plebiscytu Ambasador Polski 2019 KGHM Polska Miedź. Osiągnięcia nominowanych do nagrody ludzi gospodarki, nauki, kultury, sztuki i sportu są zarówno imponujące, jak i inspirujące" - napisał Mateusz Morawiecki w liście odczytanym przez Marcina Chludzińskiego, szefa KGHM.

"Niełatwy wybór"

Premier zaznaczył, iż "nie ma wątpliwości, że wybór, którego dokonała kapituła, był niełatwy". "Jestem jednak przekonany, że tytuł Ambasadora Polski przypadł osobom, które nie tylko osiągają niezwykłe sukcesy na polach swojej działalności, ale budują również kapitał wizerunkowy i świadczą o Polsce w najlepszy możliwy sposób" - dodał.

Premier podkreślił, że ambasador to najwyższy rangą przedstawiciel kraju poza jego granicami, a "laureaci plebiscytu zasługują na taki tytuł".
Prezes KGHM Marcin Chludziński zaznaczył, że pomysł na organizację gali "wziął się z potrzeby serca". "Za granicą staramy się pokazać piękny i duży potencjał Polski, dynamizm Polski w kilku obszarach" - dodał.

Podkreślił, że mocną stroną Polski jest rozwój ekonomiczny, ale "mamy też piękną historię, osiągnięcia naukowe, sportowe".

"Widzimy wielu ludzi, którzy swoimi osiągnięciami, swoją aktywnością społeczną budują dobry wizerunek Polski w wielu miejscach świata. Budują też dobrą przestrzeń do działania dla Polaków w tych obszarach dając im możliwość osiągania sukcesu, wspierają swoich. Stąd idea tego konkursu" - dodał.

Gratulacje od prezydenta

W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy, gratulacje zwycięzcom złożył doradca prezydenta Mariusz Rusiecki.

- W imieniu prezydenta RP, który objął to wydarzenie patronatem, składam serdeczne podziękowania i gratulacje na ręce organizatorów. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że opinia o danym państwie na arenie międzynarodowej w dużej mierze kształtuje się na podstawie postaw obywateli tego państwa. Szczególnie tych rozpoznawalnych i znanych na całym świecie, sportowców, przedsiębiorców, naukowców, artystów - powiedział Rusiecki.

Podkreślił, że dzisiejsza uroczystość jest cenna, "bo wyróżniamy osoby, które kierują się profesjonalizmem, pracowitością, lojalnością i szacunkiem, które cenimy na świecie".

Laureaci nagrody

W kategorii sport Ambasadorem Polski 2019 została mistrzyni świata w akrobacji szybowcowej w klasie Advanced i pierwsza kobieta w historii, która tego dokonała Patrycja Pacak.

- Akrobacja jest sztuką patrzenia i cieszę się, że państwo dostrzegli piękno mojego sportu - powiedziała laureatka.

Tytułem Ambasadora Nauki Polskiej uhonorowany został Artur Chmielewski, pracujący w NASA inżynier, menedżer i członek zespołów misji kosmicznych. Syn twórcy komiksów o przygodach Tytusa zażartował, że "do tej pory najwyższy zaszczyt, jaki spotkał mnie z Polski to fakt, że Papcio Chmiel umieścił mnie w trzeciej księdze Tytusa". Dodał, że pracuje nad polskim programem kosmicznym, bo uważa, że Polska powinna mieć taki program.

W kategorii Ambasador Kultury Polskiej wyróżniony został pianista, laureat III nagrody na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1985) Krzysztof Jabłoński. Laureat odebrał nagrodę w dziedzinie kultury z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.

- Dziękuję, że dostrzegacie coś, czego ja w swojej codziennej pracy nie dostrzegam. Nigdy nie sądziłem, że robię coś wyjątkowego. 34 lata temu, tu w Warszawie toczyłem swój najważniejszy bój w życiu, podczas Konkursu Chopinowskiego, od którego wszystko się zaczęło - powiedział Jabłoński.
Nagrodę Publiczności odebrał Andrzej Bargiel, pierwszy człowiek, który zjechał na nartach ze szczytów K2 i Broad Peak. Bargiel podkreślił, że od lat stara się reprezentować Polskę jak najlepiej potrafi.

Nagrodą specjalną uhonorowano Lindę i Roberta Ollisów - rodziców amerykańskiego żołnierza Michaela Ollisa, który w 2013 r. podczas wojny w Afganistanie zginął, ratując polskiego oficera Karola Cierpicę.

Laureaci plebiscytu zostali wybrani przez kapitułę spośród kandydatów zgłoszonych przez internautów. W skład kapituły wchodzą m.in. szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, minister energii Krzysztof Tchórzewski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski, prof. Wojciech Roszkowski, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Tomasz Majewski.

IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Warszawa Piotr Gliński