X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Ekshumacje w Częstochowie. IPN rozpoczyna prace

21.10.2019 12:44
Instytut Pamięci Narodowej spróbuje ustalić tożsamość Polaków zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, których szczątki znaleziono w rejonie częstochowskiej katedry. Prace ruszają dziś i potrwają kilka tygodni.
Audio
  • Prace IPN w Częstochowie potrwają kilka tygodni (IAR)
Poszukiwania IPN
Poszukiwania IPNipn.gov.pl

Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek mówi, że szczątki ofiar zostały odkryte przypadkiem, podczas prac związanych z instalacją odwadniającą przed Katedrą. Natrafiono wówczas na kości w rowie przeciwlotniczym, który w końcu sierpnia 1939 został wykopany przed Katedrą jako miejsce schronienia dla ludności wobec spodziewanej wojny.

- Gdy Niemcy wkroczyli do Częstochowy, rozpoczęli swoje rządy od masowych łapanek, aresztowań i egzekucji na ludności polskiej - przypomina dyrektor Adam Siwek.

Według szacunków Komisji badającej zbrodnie niemieckie na Polakach, na początku wojny Niemcy mogli zamordować w Częstochowie nawet tysiąc siedemset osób. Część z nich została pogrzebana w wykopach przeciwlotniczych właśnie przed częstochowską Katedrą.

Szczątki nawet kilkudziesięciu osób 

Adam Siwek poinformował, że prace ekshumacyjne mogą potrwać kilka tygodni, a IPN będzie próbował ustalić tożsamość odnalezionych ofiar. Szczątki będą badane przez medyków sądowych, którzy zabezpieczą materiał do badań genetycznych.

Dyrektor Adam Siwek podkreśla, że IPN ma nadzieję na ustalenie tożsamości odnalezionych osób, ponieważ prawdopodobnie większa część ofiar to mieszkańcy Częstochowy i zapewne ich krewni i ich rodziny nadal w tym mieście mieszkają. W sumie mogą zostać wydobyte szczątki kostne kilkudziesięciu osób.

Po zakończeniu ekshumacji odnalezione osoby zostaną pochowane na częstochowskim Cmentarzu Kule, w kwaterze ofiar zbrodni niemieckich.

IAR/PAP/dad