Redakcja Polska

Wielopokoleniowy wymiar obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Bredy

27.10.2019 10:00
Uczestnicy obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Bredy zwracają uwagę na potrzebę pielęgnowania pamięci o heroicznej postawie żołnierzy 1. Dywizji Pancernej
Audio
  • Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział, że tegoroczne uroczystości mają wymiar wielopokoleniowy. Wspólnie z ostatnimi żyjącymi "Maczkowcami" hołd poległym polskim żołnierzom oddają między innymi harcerze i młodzi ludzie mieszkający na stałe w Holandii" [posłuchaj]
Powitanie żołnierzy gen. Maczka w Bredzie
Powitanie żołnierzy gen. Maczka w BredziePAP/Leszek Szymański

29 października 1944 roku dzięki działaniom bojowym "Maczkowców", Breda i okoliczne miejscowości zostały oswobodzone z rąk niemieckiego okupanta. Z rozkazu generała Stanisława Maczka żołnierze oszczędzali ludność cywilną i zabytki.

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział, że tegoroczne uroczystości mają wymiar wielopokoleniowy. Wspólnie z ostatnimi żyjącymi "Maczkowcami" hołd poległym polskim żołnierzom oddają między innymi harcerze i młodzi ludzie mieszkający na stałe w Holandii". 

Uczennice szkół imienia generała Stanisława Maczka przypominają, że "Maczkowcy" wyznawali wartości, które są godne naśladowania.

Konieczność pielęgnowania pamięci o znaczącym udziale "Maczkowców" w wyzwoleniu Bredy podkreślają podczas obchodów przedstawiciele lokalnych holenderskich władz oraz członkowie polskiej delegacji.

W obchodach 75. Rocznicy wyzwolenia Bredy uczestniczą między innymi ostatni żyjący żołnierze generała Maczka. Dzisiaj oddadzą hołd poległym kolegom na dwóch Polskich Honorowych Cmentarzach w Bredzie.

1. Dywizja Pancerna liczyła około 16 tysięcy żołnierzy. Podczas walk poległo około 2 i pół tysiąca z nich.

IAR/ks