Redakcja Polska

Lwów uczcił pamięć ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie

23.11.2019 17:23
W 86. rocznicę Wielkiego Głodu na Ukrainie we Lwowie odbyły się uroczystości upamiętniające tę tragedię. Przed pomnikiem ukraińskiego wieszcza narodowego, Tarasa Szewczenki ze zniczy ułożono duży napis "Pamiętamy!".
Audio
  • Lwów: Obchody 86. rocznicy Wielkiego Głodu na Ukrainie. O szczegółach - Eugeniusz Sało
Obchody 86. rocznicy Wielkiego Głodu we Lwowie
Obchody 86. rocznicy Wielkiego Głodu we LwowieFoto: Karina Wysoczańska/Kurier Galicyjski

Na placu obok pomnika Tarasa Szewczenki przedstawiciele władz Lwowa, duchowni wszystkich obrządków i mieszkańcy miasta minutą ciszy uczcili ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie. O godz. 16:00 czasu ukraińskiego duchowni odprawili ekumeniczne nabożeństwo żałobne w intencji ofiar. Zapalono świece i znicze, z których ułożono napis "Pamiętamy!"

Przedstawiciele władz Lwowa złożyli również wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod pomnikiem ofiar głodu i represji politycznych na prospekcie Czornowoła.

Obchody 86. rocznicy Wielkiego Głodu we Lwowie Obchody 86. rocznicy Wielkiego Głodu we Lwowie 

Według różnych szacunków w skutek Wielkiego Głodu na Ukrainie zginęło od 4 do 6 milionów ludzi. W tym około 50 tys. Polaków zamieszkujących tereny Żytomierszczyzny. Wielki Głód przez wiele państw, w tym Polskę, został uznany za ludobójstwo.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Ukraina HISTORIA Wielki Głód

Litwa: gra miejska "Śladami powstańców styczniowych"

23.11.2019 14:21
W Wilnie odbyła się w sobotę gra miejska "Śladami powstańców styczniowych", którą zorganizowała polska ambasada na Litwie i Instytut Polski w Wilnie. W piątek w Wilnie pochowano szczątki 20 uczestników zrywu niepodległościowego z 1863-1864 roku.

Media: rząd Niemiec lobbuje w USA na rzecz gazociągu Nord Stream 2

23.11.2019 15:39
Niemiecki dziennik "Bild" oskarżył niemiecki rząd o prowadzenie działań dyplomatycznych w USA, których celem jest zapobieżenie nałożeniu sankcji na firmy biorące udział w budowie Nord Stream 2 (NS2). Gazeta powołuje się przy tym na dokument "zachodnioeuropejskiej służby wywiadowczej".

Rosyjscy szpiedzy w Katalonii? Hiszpańskie media nie mają wątpliwości

23.11.2019 13:22
Agenci rosyjskiego wywiadu byli w Katalonii podczas nielegalnego referendum, które odbyło się w tym regionie Hiszpanii w 2017 r. - poinformowały w piątek hiszpańskie media, powołując się na śledztwo prowadzone przez sąd Audiencia Nacional w Madrycie. Dotyczy ono specjalnej jednostki rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU nr 29155.