X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wystawa o Ryszardzie Kaczorowskim w setną rocznicę urodzin

28.11.2019 16:11
Wystawę poświęconą życiu i działalności ostatniego prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie - Ryszarda Kaczorowskiego - można od czwartku oglądać przy Domu Polonii na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Ekspozycję przygotowała Centralna Biblioteka Wojskowa przy wsparciu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".
Audio
  • Obecny na otwarciu wystawy szef Urzędu do spraw Kombatantów Jan Józef Kasprzyk powiedział, że Ryszard Kaczorowski był wielką postacią, która całe życie poświęciła ojczyźnie. Dodał, że wystawa powinna skłaniać do refleksji nad tym, czym jest patriotyzm (IAR)
  • Wernisaż wystawy o prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim. Relacja Michała Fedusio [posłuchaj]
Wystawa Ryszard Kaczorowski  ostatni Prezydent Drugiej Rzeczypospolitej - w stulecie urodzin w Warszawie.
Wystawa „Ryszard Kaczorowski – ostatni Prezydent Drugiej Rzeczypospolitej - w stulecie urodzin” w Warszawie. Fot.: PAP/Mateusz Marek

Obecny na otwarciu wystawy szef Urzędu do spraw Kombatantów Jan Józef Kasprzyk powiedział, że Ryszard Kaczorowski był wielką postacią, która całe życie poświęciła ojczyźnie. Dodał, że wystawa powinna skłaniać do refleksji nad tym, czym jest patriotyzm. - Prezydent Ryszard Kaczorowski przez całe życie udowadniał, że miłość do ojczyzny musi być pierwszym przykazaniem każdego Polaka. Ten etos służby niósł przez całe swoje życie i tym etosem starał się zarazić szczególnie młode pokolenie. Dla nas, żyjących współcześnie, to przesłanie - miłośćs do Polski, postawa służebna - musi być obowiązujące - zaznaczył Jan Józef Kasprzyk.

Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusz Bonisławski zwrócił uwagę, że ostatni prezydent na uchodźstwie wiele uwagi poświęcał kształceniu młodego pokolenia. Angażował się w działalność harcerską, a jedną z jego życiowych maksym było powiedzenie: "Idźcie i służcie Rzeczpospolitej, jesteście Polsce potrzebni". Zdaniem Dariusza Bonisławskiego Ryszard Kaczorowski to postać wspaniała, postać symbol. - Cieszymy się, że wystawą przed Domem Polonii możemy opowiadać o tej postaci nie tylko warszawiakom, lecz także turystom - dodał i podkreślił, że ostatni prezydent na uchodźstwie przez wiele lat - żyjąc na emigracji - nie zapomniał o tym, że w Polsce powinna być wolność i demokracja.

Wystawa prezentuje zdjęcia z młodości Ryszarda Kaczorowskiego i jego działalności w czasie drugiej wojny światowej. Na ekspozycji można podziwiać także fotografie rodzinne i zdjęcia ze spotkań Ryszarda Kaczorowskiego z osobistościami świata polityki.

Prezydent Ryszard Kaczorowski zginął pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. Jego ciało zostało błędnie zidentyfikowane. Ponowny pogrzeb prezydenta odbył się 3 listopada 2012 roku w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Prezydent Kaczorowski spoczął w Panteonie Wielkich Polaków.

IAR/dad