X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

W Bukareszcie wręczono Nagrody im. Janusza Korczaka

29.11.2019 11:33
Najbardziej aktywni rumuńscy działacze na rzecz praw dziecka zostali uhonorowani nagrodami imienia wybitnego polskiego pedagoga Janusza Korczaka. Uroczysta gala miała miejsce 27 listopada 2019 r. w Teatrze Narodowym w stolicy Rumunii, Bukareszcie.
Laureaci Nagrody im. Janusza Korczaka
Laureaci Nagrody im. Janusza KorczakaŹródło: Instytut Polski w Bukareszcie

Nagrody Federacji Organizacji Pozarządowych na Rzecz Dziecka (FONPC) w Rumunii są przyznawane od dziesięciu lat, a od ośmiu z inicjatywy Instytutu Polskiego w Bukareszcie noszą imię Janusza Korczaka (1878-1942), pedagoga, który w nowoczesnym podejściu do wychowania dzieci wyprzedził swoją epokę. 

Doroczna gala wręczenia nagród przyznawanych w pięciu kategoriach jest częścią Festiwalu Praw Dziecka organizowanego przez FONPC. W jego ramach w całej Rumunii odbywają się wydarzenia dla najmłodszych ze środowisk wykluczonych, spotkania i konferencje dla organizacji oraz osób działających na rzecz dzieci. 

Źródło: Instytut Polski w Bukareszcie Źródło: Instytut Polski w Bukareszcie

- Uroczyste wręczenie nagród im. Janusza Korczaka to doroczne święto praw dziecka i osób działających na ich rzecz w Rumunii. Dzięki temu wydarzeniu wiele z nich nie tylko zyskuje dodatkową motywację i energię do działania, ale także odkrywa dziedzictwo Janusza Korczaka, które także dziś w dużej części pozostaje aktualne – mówi Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie, który jest współorganizatorem gali i stałym partnerem nagrody. - Jesteśmy dumni z tego, że nagroda stała się prestiżowym wyróżnieniem, które liczy się w Rumunii wśród osób zajmujących się tematyką praw dziecka - dodaje. 

Uczestnicy tegorocznej gali mogli zapoznać się również z nowym rumuńskim wydaniem dwóch prac Janusza Korczaka: „Jak kochać dziecko” i „Prawo dziecka do szacunku”, które ukazało się nakładem wydawnictwa „Curtea Veche” jesienią 2019 roku 

Laureatami nagród im. Janusza Korczaka w 2019 r. zostali:

 

  • Aurora Toea, przewodnicząca CRIPS (Centrul de Resurse si Informare pentru Profesiuni Sociale) - w  kategorii za całokształt pracy na rzecz ochrony praw dziecka
  • Constantin Cristi Mardare, terapeuta zajęciowy DGASPC Vaslui (Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului) - w kategorii profesjonalista z instytucji/władz publicznych lokalnych lub centralnych
  • Ștefania Adelina Dudău, psychopedagog i psychoterapeuta SOS Satele Copiilor România - w kategorii profesjonalista z organizacji pozarządowych.
  • Andreea Brașoveanu, Digi24 - w kategorii dziennikarz
  • Andreea Gavril, Star of Hope România - w kategorii młody debiutant

 

Statuetki wręczane laureatom zaprojektowała i wykonuje rumuńska artystka Anca Benera.

Źródło: Instytut Polski w Bukareszcie Źródło: Instytut Polski w Bukareszcie

 

W tym roku uroczystość wręczenia nagród im. Janusza Korczaka miała szczególne znaczenie ze względu na 30. rocznicę przyjęcia międzynarodowej Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach dziecka, która jest najważniejszym dokumentem międzynarodowym poświęconym prawom i wolnościom dziecka. Konwencję, określaną też światową konstytucją praw dziecka, można uznać za najważniejszą skuteczną polską inicjatywę międzynarodową w dziedzinie ochrony praw najmłodszych.

FONPC zajmuje się sprawami, których dotyczy konwencja, w tym monitorowaniem, ochroną i promocją praw dziecka na terenie Rumunii.

Instytut Polski w Bukareszcie rozpoczął współpracę z FONPC w 2012 roku, podczas Roku Janusza Korczaka. Wówczas zaproponował także, aby nagroda za działalność na rzecz praw dziecka w Rumunii nosiła imię wybitnego polskiego wychowawcy i pedagoga pochodzenia żydowskiego, który w czasie II wojny światowej w 1942 roku – dobrowolnie podzielił los swoich podopiecznych z domu sierot i wraz z nimi został zmordowany przez Niemców w obozie zagłady w Treblince.

W 2019 roku galę wręczenia nagród wspierała także Ambasada RP w Bukareszcie.

Źródło informacji: Instytut Polski w Bukareszcie