X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Ofiary zbrodni komunistycznych odzyskują nazwiska

03.12.2019 14:57
W Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom 16 ofiar zbrodni komunistycznych.
Audio
  • Uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar zbrodni komunistycznych [posłuchaj]
Noty identyfikacyjne dla rodzin 16 ofiar zbrodni komunistycznych
Noty identyfikacyjne dla rodzin 16 ofiar zbrodni komunistycznychPAP/Radek Pietruszka

To druga w tym roku ceremonia ujawnienia nazwisk osób, których szczątki odnaleźli eksperci Instytutu Pamięci Narodowej. W czerwcu ogłoszono tożsamość 24 ofiar totalitaryzmów.

Wicedyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN Anna Szeląg powiedziała Polskiemu Radiu, że grono zidentyfikowanych to osoby zamordowane po 1945 roku. "Dla nas każda z tych osób zawsze jest ważna, skupiamy się na życiorysie każdej z nich. Szczątki odnaleźliśmy, prowadząc prace w 2016 i w 2018 roku w kilku miejscach w Polsce. Tym razem nie będą to identyfikacje osób, których szczątki odnaleźliśmy zagranicą" - poinformowała Anna Szeląg.
Podczas uroczystości list od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Wystąpił również prezesa IPN Jarosław Szarek oraz przedstawiciela rodzin zidentyfikowanych ofiar. 

"To uroczysty dzień dla wszystkich (...) na chwile zatrzymuje się czas, dla nas nasza praca nabiera innych wymiarów. Dla rodzin materializuje się pewna sprawiedliwość dziejowa. A dla urzędników, dla najwyższych organów władzy jest to dzień, w którym mamy poczucie spełnienia poczucia obowiązków wobec obywateli - jeśli chodzi o rodziny - i przede wszystkim wobec ofiar, które walczyły o wolną Polskę" - zaznaczyła Anna Szeląg.

Tylko w tym roku eksperci IPN przebadali ponad 70 miejsc w kraju i poza granicami. Przez ostatnie lata zidentyfikowano blisko 150 ofiar totalitaryzmów. Jak zapewniła Anna Szeląg, dzięki temu pamięć o odnalezionych bohaterach jest pielęgnowana. "Te nazwiska, ich biografie, ich walka odżywa na nowo w pamięci Polaków. Ma to również wymiar edukacyjny. Prowadzimy szereg projektów, które dotyczą tematyki nie tylko żołnierzy wyklętych, ale ofiar komunizmu, których szczątków poszukuje IPN" - tłumaczyła wicedyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. 

Wśród odnalezionych i zidentyfikowanych do tej pory ofiar komunizmu są żołnierze Armii Krajowej walczący w antykomunistycznym powstaniu - major Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", major Hieronim Dekutowski "Zapora", kapitan Zdzisław Broński "Uskok", a także sanitariuszka V Wileńskiej Brygady AK Danuta Siedzikówna "Inka".

IAR/ks


Zobacz więcej na temat: IPN zbrodnie sowieckie