X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Główny Inspektor Sanitarny zapewnia: w Polsce jeszcze nie ma koronawirusa

28.01.2020 08:43
W Polsce jeszcze nie ma koronawirusa - powiedział we wtorek w TVP główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas. Jednocześnie zapewnił, że system ochrony zdrowia jest przygotowany na wypadek pojawienia się przypadków zakażenia.
Audio
  • Jarosław Pinkas powiedział, że koronawirus łatwo się rozprzestrzenia, ale ma małą śmiertelność. Najbardziej narażone są osoby z obniżoną odpornością (IAR)
W prowincji Hubei zanotowano najwięcej zachorowań na koronawirusa
W prowincji Hubei zanotowano najwięcej zachorowań na koronawirusaPAP/EPA/RUNGROJ YONGRIT
- Mam nadzieję, że wirus do nas nie dotrze. Jesteśmy oczywiście przygotowani na każdą ewentualność - powiedział Pinkas. Zaznaczył jednocześnie, że wielu Polaków podróżuje do Chin. - Mamy jednak zupełnie przyzwoicie zorganizowaną ochronę zdrowia. Oczywiście ona jest niedoskonała i wszyscy ją postponują, natomiast ja jestem przekonany, że w sytuacji kryzysowej wszyscy staną na wysokości zadania. Mamy zasoby i środki, mamy wyśmienicie wykształconych lekarzy i pielęgniarki, profesjonalistów medycznych, nowe oddziały zakaźne, oddziały intensywnej terapii, sprzęt, respiratory, ECMO (aparat do krążenia pozaustrojowego - przyp.red.) - wymieniał.
Zwracał uwagę, że sytuacja w Chinach jest zupełnie inna z powodu dużej koncentracji osób zarażonych i coraz trudniejszego dostępu do opieki zdrowotnej.
Lotnisko Chopina - przygotowane
Pytany, czy warszawskie Lotnisko Chopina jest przygotowane na zagrożenia, podkreślił, że procedury w tym zakresie są dawno opracowane przez linie lotnicze, zarząd portu, graniczną inspekcję sanitarną oraz GIS.
Zaznaczył, że najważniejsze jest, by podróżni sami kontrolowali stan swojego zdrowia. Ponadto już na pokładzie samolotu podróżny „jest poddany pewnej analizie”, sprawdza się, czy nie ma podwyższonej temperatury. Podróżni wracający z Chin wypełniają specjalne formularze lokalizacyjne, a terminal, na którym lądują te samoloty, jest wydzielony.
Trzech studentów pod obserwacją
Pinkas powiedział, że pacjenci z podejrzeniem zainfekowania wirusem trafiają na szpitalny oddział zakaźny. Poinformował, że obecnie obserwacji jest poddawanych trzech studentów, którzy przebywali w Wuhanie. - Myślę, że mogę powiedzieć, że w Polsce nie mamy tego wirusa jeszcze. Być może go będziemy mieli, poradzimy sobie z nim. Będziemy prowadzić metody izolacyjne. Wiemy, jak mamy to leczyć, chociaż nie ma specyficznego leczenia - leczymy objawy - powiedział. Dodał, że „pewnie więcej obywateli w Europie zginie z powodu grypy, na którą można się zaszczepić, niż z powodu koronawirusa”.
Według wtorkowych danych oficjalnych w Chinach liczba ofiar śmiertelnych nowego koronawirusa wzrosła do 106, a zarażenia potwierdzono u ponad 4 tys. osób. Zdecydowaną większość zgonów odnotowano w prowincji Hubei. Jak dotąd nie pojawiły się doniesienia o ofiarach śmiertelnych poza Chinami kontynentalnymi.
PAP/IAR/dad
Zobacz więcej na temat: koronawirus zdrowie

Bohater, który informował świat o Auschwitz. "Washington Post" o Witoldzie Pileckim

27.01.2020 09:55
W związku z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz dziennik "Washington Post" przypomniał postać Witolda Pileckiego. "Polski bohater, ochotnik do Auschwitz, ostrzegał świat o nazistowskiej machinie śmierci" - czytamy.

"Stacja końcowa Auschwitz" - jedyna znana książka w całości napisana w obozie

27.01.2020 13:36
"Stacja końcowa Auschwitz" to relacja holenderskiego Żyda - Eddy'ego de Winda z pobytu w Auschwitz, napisana w całości w obozie. Po raz pierwszy została opublikowana w 1946 r., jej wznowienie nastąpiło w 1980 r. W styczniu, 75 lat od wyzwolenia obozu, ukazała się w wielu krajach.

Spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy. "My jesteśmy braćmi i siostrami"

27.01.2020 16:32
Zaproponowałem prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu wspólne uczczenie pamięci żołnierzy ukraińskich i polskich, którzy w 1920 r. walczyli z nawałą bolszewicką - poinformował prezydent Andrzej Duda. Zełenski zauważył, że Ukraina i Polska to nie tylko państwa sąsiedzkie. - My jesteśmy braćmi i siostrami - mówił.

Rosjanie nie chcą forsowanej przez Kreml integracji z Białorusią

28.01.2020 10:03
Większość Rosjan jest przeciwna głębokiej integracji z Białorusią - podało radio Echo Moskwy. Rozgłośnia opublikowała wyniki badań sondażowych, przeprowadzonych przez Centrum Analityczne Jurija Lewady.