Redakcja Polska

Trybunał UE: Polska złamała unijne prawo, odmawiając przyjęcia uchodźców

02.04.2020 09:20
Unijny Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że Polska złamała europejskie prawo, odmawiając przyjęcia uchodźców. Sędziowie z Luksemburga napisali w werdykcie, że zobowiązaniom państw członkowskich uchybiły także Czechy i Węgry.
Audio
  • Unijny Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że Polska złamała europejskie prawo odmawiając przyjęcia uchodźców. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock

Program relokacji, uzgodniony w 2015 roku był rozpisany na 2 lata i wygasł jesienią 2017 roku. Większość unijnych krajów zdecydowała wtedy o przyjęciu przez Unię 160 tysięcy osób z obozów w Grecji i we Włoszech.

Unijny Trybunał Sprawiedliwości przyznał racje Komisji, odrzucając argumenty Polski, Czech i Węgier, które tłumaczyły odmowę przyjęcia uchodźców kwestiami bezpieczeństwa i ochroną porządku publicznego. Odwoływały się również do zapisów traktatowych i wyłączonych kompetencji państw członkowskich w tej sprawie. Warszawa, Praga i Budapeszt wskazując na zagrożenia, mówiły również, że w wielu przypadkach tożsamość uchodźców była niemożliwa do zweryfikowania.

"Państwa członkowskie nie mogą, w celu uchylenia się od wdrożenia tego mechanizmu, powoływać się ani na swoje obowiązki dotyczące utrzymania porządku publicznego i ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego, ani na podnoszone nieprawidłowe funkcjonowanie mechanizmu relokacji" - brzmi uzasadnienie orzeczenia unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

Teraz - jak mówią prawnicy - wszystko zależy od tego, jak zareaguje Komisja Europejska. Ona sama przyznała, że przymuszanie państw do obowiązkowej relokacji było błędem.

IAR/dad

Muzeum Auschwitz dziękuje za wsparcie w czasie epidemii koronawirusa

02.04.2020 11:08
Muzeum Auschwitz podziękowało w czwartek za wszystkie niezwykłe gesty solidarności i wsparcia, z jakimi spotyka się w okresie przymusowego zamknięcia z powodu epidemii koronawirusa. Jak podkreślono, dzięki temu placówce będzie łatwiej wyjść z trudnego okresu.

Żołnierze przejdą szkolenie medyczne w celu opieki nad chorymi na COVID-19

02.04.2020 11:15
Żołnierze przejdą szkolenie medyczne w celu opieki nad chorymi na COVID-19 - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. Dodał, że specjalistyczne szkolenia przejdą też żołnierze z wykształceniem medycznym i ratownicy medyczni.

Japońska firma rozpoczęła testowanie leku na COVID-19

02.04.2020 09:54
- Japońska firma Fujifilm Toyama Chemical przeprowadza próby kliniczne favipiraviru, leku antywirusowego na choroby związane z zakażeniem koronawirusem - poinformowały media. Testy, prowadzone na około 100 pacjentach chorych na COVID-19, potrwają do czerwca.