X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polacy pobili technologiczny rekord. Magiczna bariera 1000 FPS-ów złamana

09.08.2020 10:00
50 litrów ciekłego azotu, wart kilkadziesiąt tysięcy złotych komputer i dwójka zapaleńców z Polski. Wszystko to po to, by wyżyłować do granic możliwości sprzęt i pobić niecodzienny rekord - wyświetlić 1000 FPS-ów (klatek na sekundę) w popularnej grze Doom Eternal. Wyzwanie osobliwe, ponieważ nikt nigdy nie osiągnął takiego wyniku na żadnym komputerze i w żadnej grze.
Piotr Lipton Szymańsk i Marcin ryba Rywak
Piotr "Lipton" Szymańsk i Marcin "ryba" Rywakmateriały prasowe

Klasyczny pełnometrażowy film, jaki można zobaczyć w pierwszym lepszym kinie, wyświetlany jest w 24 klatkach na sekundę - stąd też bierze się magia nieco niewyraźnego, rozmytego obrazu. Gry wideo to już 60 klatek na sekundę, co pozwala na płynną rozgrywkę. Profesjonalni gracze e-sportowi korzystają ze sprzętu, który pozwala na wyświetlanie na ich monitorach co najmniej 144 klatek na sekundę. - Ludzkie oko widzi z prędkością około 200 FPS-ów, u pilotów myśliwców ta liczba sięga nawet trzystu. Pięciokrotnie przekraczając szybkość percepcji przeciętnego, ludzkiego oka nie sprawiamy, że ten obraz staje nieporównywalnie lepszy. Tu chodzi o Igrzyska, o złoty medal, o rekord Świata - Kamil Szwarbuła, rzecznik prasowy firmy x-kom, która umożliwiła dwóm Polakom podjęcie próby bicia rekordu.

Do tego zadania przystąpiło dwóch największych ekspertów w Polsce. Piotr "Lipton" Szymański skupił się na odpowiednim doborze jak najlepszego sprzętu. Marcin "ryba" Rywak, czyli wicemistrz Świata i mistrz Europy w podkręcaniu komputerów, zajął się odpowiednią konfiguracją. To on też nadzorował chłodzenie jednostki ciekłym azotem, którego temperatura sięga - 196 stopni Celsjusza. Podczas bicia rekordu zużył 50 litrów LN2.

Osobliwy rekord bity był w częstochowskiej siedzibie x-komu. Premiera materiału filmowego miała jednak miejsce w Dallas, w czasie targów QuakeCon poświęconym grom komputerowym. Można zatem uznać, że rekord został pobity 8 sierpnia o godzinie 18:00.

Dariusz Adamski