Redakcja Polska

Kobiety Solidarności – kampania Instytutu Polskiego w Wiedniu

23.11.2020 15:32
Z okazji przypadającej w tym roku 40. rocznicy powstania Niezależnego Związku Zawodowego "Solidarność", w którym szczególną rolę odegrały tysiące Polek,  zrealizowana została kampania medialna #Solidarność40. Akcję przeprowadzono z inicjatywy Instytutu Polskiego w Wiedniu we współpracy z instytutami kultury państw Grupy Wyszehradzkiej, Akademią Dyplomatyczną w Wiedniu, Instytutem na rzecz Regionu Naddunajskiego i Europy Środkowej (IDM) oraz Ambasadą RP w Wiedniu
Grafika promująca
Grafika promującaŹródło: Instytut Polski w Wiedniu

Tygodniowa kampania Instytutu Polskiego obejmowała wspomnienia świadków historii poświęcone "Solidarności" oraz demokratycznemu przełomowi lat 1989/1990. - Historia "Solidarności" to także historia wspaniałych Polek, które z narażeniem życia podjęły nierówna walkę z komunistyczną machiną. Anna Walentynowicz, Henryka Krzywonos, Ewa Ossowska, Alina Pieńkowska, Joanna Duda-Gwiazda, Barbara Labuda to tylko kilka nazwisk spośród tysięcy bohaterek lat 80.tych, dzięki którym entuzjazm wiary w wymarzoną wolność przyniósł upragnione zmiany lat 1989/1990 – podkreślił Rafał Sobczak, dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu.

O fenomenie "Solidarności" w krajach byłego bloku wschodniego, a także o roli kobiet w przemianach społeczno-politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej w ramach wspólnego przedsięwzięcia opowiedzieli: ambasador RP w Austrii Jolanta Róża Kozłowska, austriacki dyplomata, dyrektor Akademii Dyplomatycznej w Wiedniu ambasador dr Emil Brix, czeska aktywistka i sygnatariuszka Karty 77 Zuzana Brikcius, słowacka aktorka i polityk Magda Vášaryová,  ambasador Węgier w Polsce dr Orsolya Zsuzsanna Kovács oraz były wicekanclerz Austrii dr Erhard Busek. 

- Zwieńczenie naszej kampanii #Solidarność40 stanowi pokaz filmu dokumentalnego "Solidarność według kobiet" w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego. "Solidarność według kobiet" to opowieść o zapomnianych bohaterkach solidarnościowej rewolucji, a zarazem ich portret współczesny. Film ukazuje historię kilkunastu odważnych Polek, których zaangażowanie w opozycję lat 80. wpłynęły na zmianę realiów politycznych w Polsce. Film dostępny będzie dla publiczności w wersji online w dniach 23 – 25 listopada na kanale Youtube Instytutu Polskiego w Wiedniu – powiedział dyrektor Rafał Sobczak.


Wszystkie filmy publikowane przez Instytut Polski w Wiedniu dostępne są pod tym adresem.