X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

W Wilnie uczczono pamięć ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej

10.04.2021 20:54
Z inicjatywy ambasady RP na Litwie w wileńskim kościele pod wezwaniem św. Rafała Archanioła została odprawiona w sobotę po południu msza święta w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.
Audio
  • W Wilnie w tym roku symbolicznie uczczono pamięć ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. W kościele św. Rafała Archanioła odprawiona została w ich intencji msza święta. Materiał Kamila Zalewskiego
Prezydent Lech Kaczyński podczas wizyty na Litwie, 8.04.2010
Prezydent Lech Kaczyński podczas wizyty na Litwie, 8.04.2010 EPA/RENATAS NEVERBICKAS

Podczas liturgii ołtarz świątyni, w której m.in. znajduje się tablica upamiętniającą ofiary katyńskie, był przyozdobiony biało-czerwonymi kolorami i portretem pary prezydenckiej, Lecha i Marii Kaczyńskich. Ze względu na sytuację epidemiczną udział w mszy był możliwy jedynie online.

Ambasador RP w Wilnie Urszula Doroszewska w rozmowie z polskimi dziennikarzami wskazała, że obecne stosunki polityczne Litwy i Polski "to dziedzictwo prezydenta Lecha Kaczyńskiego", a są one „oparte na wspólnych interesach i na takim myśleniu geopolitycznym”.

W ocenie ambasador wzajemne relacje obu krajów "to nie jest jakaś romantyczna mrzonka", ich podstawę stanowi wspólny cel to "zabezpieczanie naszej niepodległości, niezależności od Rosji".

Doroszewska przypomniała, że w budowaniu podstaw tych relacji "ogromną rolę odegrały osobiste kontakty między prezydentem Lechem Kaczyńskim a ówczesnym prezydentem Litwy Valdasem Adamkusem". - Oni się świetnie rozumieli - podkreśliła Doroszewska.

Prezydent Lech Kaczyński gościł na Litwie 16 razy. W Wilnie przebywał też z ostatnią wizytą zagraniczną 8 kwietnia 2010 roku, tuż przez tragedią smoleńską.

Litwa pamięta o prezydencie Kaczyńskim. W Wilnie przed trzema laty została odsłonięta tabliczka z nazwą ulicy Lecha Kaczyńskiego w dwóch językach, litewskim i polskim. Przy polskiej wersji nazwiska umieszczony został Orzeł Biały.

Pamięć Lecha Kaczyńskiego upamiętnił też rejon wileński. W miejscowości Mejszagoła przed dworem Houwaltów jest pamiątkowa tablica, a plac przed dworem został nazwany imieniem prezydenta.

Przed dwoma laty w rafinerii PKN Orlen w litewskich Możejkach odsłonięto Kamień Pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Możejki to największa polska inwestycja na Litwie zrealizowana dzięki wizji i determinacji Lecha Kaczyńskiego.

Na kamieniu pamiątkowym w Możejkach umieszczono nadpis: „Prezydentowi Polski, przyjacielowi Litwy, który realizował wspólne marzenie Europy Środkowej o wolności podążającej drogą wyznaczoną przez +Solidarność+. Dzięki prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu rafineria w Możejkach należy do rodziny suwerennych państw, wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne regionu oraz jest symbolem przyjaźni między Polską a Litwą”.


IAR/PAP/dad

Polonia w USA chce pomocy Bidena w "ujawnieniu prawdy o przyczynach katastrofy smoleńskiej"

10.04.2021 15:00
Przedstawiciele Polonii w USA zwrócili się też do prezydenta Joe Bidena z prośbą o wsparcie administracji Stanów Zjednoczonych w sprawie zwrotu przez Rosję wraku rozbitego samolotu.

Bix Aliu: wspominamy ofiary katastrofy pod Smoleńskiem. "Pamiętamy"

10.04.2021 12:53
W jedenastą rocznicę tragedii smoleńskiej wspominamy 96 ofiar katastrofy samolotu TU-154, a wśród nich prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pierwszą damę Marię Kaczyńską; pamiętamy - napisał chargé d’affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu w sobotę na Twitterze.

Nauczycielki ze Smoleńska na mszy w Katyniu: łączy nas pamięć

10.04.2021 15:38
Polskę i Rosję łączy pamięć o Katyniu – powiedziały obecne na sobotnich uroczystościach w Katyniu nauczycielki Szkoły nr 8 w Smoleńsku. Uczniowie tej szkoły uczestniczą razem z młodzieżą z Polski w Marszach Pamięci w Katyniu.