Redakcja Polska

Litewski rząd zatwierdził tzw. paszport możliwości dla osób odpornych na koronawirusa

05.05.2021 17:37
Litewski rząd zatwierdził w środę tzw. paszport możliwości. Dzięki niemu część mieszkańców będzie mogła bez przeszkód odwiedzać np. lokale gastronomiczne.
Audio
  • Litewski rząd zatwierdził tzw. paszport możliwości dla osób odpornych na koronawirusa. Materiał Kamila Zalewskiego
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com/rafa jodar

Ten tzw. paszport możliwości zacznie funkcjonować od 24 maja. Gwarantować będzie ozdrowieńcom, osobom zaszczepionym i wszystkim, którzy będą mieli negatywny wynik testu na koronawirusa, odwiedzanie restauracji, barów czy punktów bukmacherskich. W tej chwili lokale gastronomiczne mogą działać jedynie w ramach ogródków kawiarnianych oraz przygotowywać pożywienie na wynos. Osoby, które otrzymają ten dokument, nie będą też podlegać ograniczeniom w zakresie świadczenie usług noclegowych.

Oprócz tego "paszport" pozwoli na organizację wydarzeń dla maksymalnie 500 widzów, zarówno na zewnątrz jak i w plenerze. Będą mogli oni zająć trzy czwarte dostępnych miejsc. Obecnie imprezy dozwolone są dla 150 osób, a miejsce, w którym się odbywają może być wypełnione w trzydziestu procentach. W przypadku prywatnych uroczystości, mogłaby w nich brać nieograniczona liczba uczestników. "Paszport możliwości" będzie dokumentem wirtualnym opartym na kodzie QR. Litewskie władze zaznaczają, że pozwoli on na otwarcie działalności wewnątrz kraju, natomiast certyfikat przygotowywany przez Unię Europejską ma dotyczyć przede wszystkim podróży zagranicznych. "Paszport możliwości" otrzymają też automatycznie dzieci do 16 roku życia.

Na Litwie w dalszym ciągu utrzymuje się wysoka liczba nowych zachorowań. Ostatniej doby potwierdzono 1235 nowych przypadków. Pod względem wskaźnika zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu ostatnich dwóch tygodni Litwa jest na szóstym miejscu w Europie.

IAR/dad

Szef straży granicznej Ukrainy: Rosja wycofuje wojska z Krymu, ale nie w obwodzie woroneskim

05.05.2021 13:07
Obserwujemy wycofywanie się rosyjskich wojsk z zaanektowanego Krymu, ale w obwodzie woroneskim nie widzimy takich ruchów - powiedział szef ukraińskiej straży granicznej Serhij Dejneko w opublikowanej w środę rozmowie z portalem RBK-Ukraina.

Niemieccy prawnicy oskarżają Aleksandra Łukaszenkę o zbrodnie przeciwko ludzkości

05.05.2021 14:17
Niemieccy prawnicy reprezentujący ofiary tortur w białoruskich więzieniach złożyli do federalnego prokuratora generalnego (GBA) w Karlsruhe doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę. Oskarżają go o zbrodnie przeciwko ludzkości.

Piotr Gliński: czekamy na właściwe upamiętnienie zbrodni dokonanych w Gusen

05.05.2021 16:00
Wciąż czekamy na właściwe upamiętnienie przez rząd Austrii zbrodni dokonanych w Gusen - powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński w 76. rocznicę wyzwolenia obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen.