X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polscy ratownicy górscy i medyczni wylatują do Gruzji

12.06.2021 13:27
Polscy ratownicy górscy i medyczni wylecą w sobotę z Krakowa do Gruzji, gdzie u stóp pięciotysięcznika Kazbek postawią bazę i ambulatorium. Na miejscu do września będą pełnić dyżury, pomagać turystom w potrzebie i brać udział w operacjach poszukiwawczo-ratowniczych.
Wspinacze podczas wyprawy na górę Kazbek w Gruzji
Wspinacze podczas wyprawy na górę Kazbek w Gruzji Shutterstock.com/Sanasha chan

W sobotę czterech ratowników wyleci samolotem wojskowym z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie. Wraz z toną sprzętu na miejscu będą po ok. sześciu godzinach lotu, potem w rejon przyszłej bazy przewiezie ich helikopter gruzińskich ratowników.

- Jak co roku projekt "Bezpieczny Kazbek" polega na sezonowym dyżurze polskich ratowników górskich i medycznych pod Kazbekiem – pięciotysięcznikiem w Gruzji. Postawimy tu bazę ratowniczą i ambulatorium na wysokości 3653 m n.p.m. Będzie to jedno z najwyżej położonych ambulatoriów na świecie – powiedział koordynator projektu Marcin Błeński.

Misja do września

Na miejscu Polacy będą dyżurować do września. Oprócz operacji poszukiwawczo-ratowniczych mają prowadzić akcje prewencyjne, informować o zagrożeniach i udzielać świadczeń medycznych.

Ekipa wylatująca w sobotę w najbliższych tygodniach postawi własną bazę wyposażoną w polowe ambulatorium na terenie schroniska Meteo (Betlehemi Hut). W bazie dyżurować będzie od czterech do pięciu ratowników, którzy – jak wyjaśnił koordynator projektu – będą się zmieniać co trzy tygodnie.

Kilkaset interwencji

Podczas każdego sezonu poprzednich projektów "Bezpieczny Kazbek" polscy ratownicy notowali średnio od 200 do 250 interwencji, w tym kilkanaście wypadków górskich. Większość interwencji polegała jednak na udzieleniu pomocy turystom na miejscu, na terenie schroniska oraz na ewakuacji ich w dół za pomocą śmigłowca, konno lub noszach przez lodowiec i przekazaniu gruzińskim ratownikom.

Na potrzeby zespołu ratowniczego powstał m.in. system łączności oparty na przemienniku i radiotelefonach ręcznych pozwalających na dokładna? lokalizacje?. Zespół wyposażony jest też w inny nowoczesny sprzęt nawigacyjny, ratowniczy i medyczny.

Projekt "Bezpieczny Kazbek" jest inicjatywą oddolną ratowników, realizowaną przez fundacje? Medyk Rescue Team. W Gruzji ratownicy pracują jako wolontariusze.

Zdaniem ratowników rejon Kazbeku jest popularny wśród polskich turystów m.in. ze względu na przystępne ceny, tanie loty i gruzińską gościnność. Tylko w 2017 r. Gruzję odwiedziło ponad 55 tys. Polaków. Od maja 2013 do października 2019 w rejonie Kazbeku doszło do kilkudziesięciu wypadków z udziałem obywateli polskich, z czego kilkadziesiąt osób hospitalizowano, dwie uznano za zaginione, a trzy zginęły.


PAP/dad

Konkurs "Teraz Polska" najbardziej rozpoznawalnym symbolem promocji przedsiębiorców

12.06.2021 09:00
W Pałacu Prezydenckim w Warszawie wyróżnienia otrzymały krajowe firmy za swoją działalność w regionie, w skali całego kraju lub za działalność międzynarodową. Wyboru najlepszych kandydatur dokonała kapituła konkursowa pod przewodnictwem szefa Polskiego Komitetu ds. UNESCO, profesora Michała Kleibera. W gali konkursowej wzięła udział także Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda.

Prognozy banków wskazują, że wzrost PKB w tym roku przekroczy 5 proc.

12.06.2021 11:28
Przeszło 5,1 proc. ma wynieść wzrost PKB w tym roku – wynika ze średniej z prognoz siedmiu banków z maja. Wcześniej banki oczekiwały wzrostu rzędu nieco ponad 4,5 proc.

Szefowie MSZ Polski i Rumunii: chcemy wykorzystać pandemię, by wykonać skok w stronę zielonej transformacji

12.06.2021 13:11
Chcemy wykorzystać szok spowodowany pandemią, by za pomocą Inicjatywy Trójmorza dokonać skoku naprzód w kierunku zielonej transformacji - napisali szefowie MSZ Polski i Rumunii, Zbigniew Rau i Bogdan Aurescu, w artykule opublikowanym w piątek w magazynie Francisa Fukuyamy "American Purpose".