Redakcja Polska

Polsko-Szwajcarskie Forum Dialogu dla Zdrowia

23.06.2021 10:09
Po raz jedenasty naukowcy z Polski i Szwajcarii wymienili się doświadczeniami w zakresie innowacji w biotechnologii.
Audio
  • "Szwajcaria jest najbardziej innowacyjnym krajem na świecie, stąd chęć prowadzenia dialogu z tamtejszymi naukowcami" - powiedziała Agnieszka Sznyk z Instytutu Innowacji Odpowiedzialnego Rozwoju [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneDC Studio/shutterstock.com

Polsko-Szwajcarskie Forum Dialogu dla Zdrowia odbyło się online. Jak powiedziała Agnieszka Sznyk z Instytutu Innowacji Odpowiedzialnego Rozwoju, Szwajcaria jest najbardziej innowacyjnym krajem na świecie, stąd chęć prowadzenia dialogu z tamtejszymi naukowcami. "Polska mieści się znacznie niżej w rankingu innowacyjności, bo w trzydziestce, dlatego chcemy zobaczyć, jakie są czynniki sukcesu w Szwajcarii, co możemy zrobić, żeby nasz sektor biotechnologii ruszył naprzód i zaczął odnosić podobne sukcesy" - dodała Agnieszka Sznyk. 

W Polsko-Szwajcarskim Forum Dialogu dla Zdrowia wziął udział dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Piotr Arak. "Interesuje nas między innymi obszar badawczy w sektorze farmaceutycznym, czyli nowoczesne metody terapii z wykorzystaniem leków, które mają mniej skutków ubocznych" - zaznaczył. Dodał, że przed Polską stoi duże wyzwanie. "Jesteśmy na początku tej drogi - po to, żeby mieć centra badawczo-rozwojowe, żeby rozwijać sektor farmaceutyczny, i po to, żeby zachęcić firmy z innych krajów do lokowania inwestycji w Polsce oraz do wykorzystywania potencjału kapitału ludzkiego, czyli wiedzy naszych lekarzy i naukowców" - mówił Piotr Arak. 

Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazał, że nakłady na badania i rozwój w Polsce są na poziomie 1,32 procent w relacji do PKB, natomiast w Szwajcarii ten wskaźnik jest czterokrotnie wyższy. Jak dodał, ze względu na pandemię koronawirusa, w Polsce od przyszłego roku zintensyfikują się działania w zakresie rozwoju. „Zostaną wprowadzone dodatkowe ulgi, między innymi na robotyzację, czyli ułatwienia dla przedsiębiorców, którzy będą chcieli zautomatyzować produkcję - na przykład leków”, zapowiedział Piotr Arak. 

Organizatorami Polsko-Szwajcarskiego Forum Dialogu dla Zdrowia były Ambasada Szwajcarii w Polsce oraz Polsko-Szwajcarska Izba Gospodarcza.

IAR/ks