X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polscy medycy lecą do Ugandy. Mają pomóc w walce z COVID-19

29.07.2021 12:04
Grupa ratowników i lekarzy Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM w piątek wyleci do Ugandy pomóc szpitalom w walce z COVID-19. "Będzie kontynuować trwającą od dwóch tygodni misję pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia" - poinformowało Polskie Centrum Pomocy Narodowej.
Szpital w Ugandzie
Szpital w Ugandzietwitter/RatownicyPCPM

Światowa Organizacja Zdrowia zwróciła się do zespołów szybkiego reagowania o pomoc we wsparciu służb zdrowia w różnych częściach kontynentu - w leczeniu pacjentów z COVID-19, w poprawie zabezpieczeń przed zakażeniami wewnątrzszpitalnymi, a także w organizacji pracy szpitali tymczasowych.

Od 2 tygodni Polscy medycy pracują w ugandyjskich szpitalach, by skutecznie przygotować ich personel medyczny. W piątek do Ugandy wyleci nowa grupa ratowników i lekarzy Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM. Cała misja potrwa miesiąc - obejmuje dwie dwutygodniowe tury (można ją wydłużyć, zapewniając wsparcie na stronie pcpm.org.pl/ratownicy). W misji na jednej zmianie uczestniczy 7 medyków ze wsparciem administracyjno-logistycznym.

- W szpitalach publicznej opieki zdrowotnej w Ugandzie są tylko dwa oddziały intensywnej terapii dla chorych na COVID-19, które mają razem tylko nieco ponad 20 łóżek – zrelacjonował będący na miejscu dr Wojtek Wilk, szef Fundacji PCPM i Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM. - Dlatego naszym głównym celem jest wsparcie tworzenia trzeciego w Ugandzie oddziału intensywnej terapii dla chorych na COVID – wytłumaczył.

Lekarze i ratownicy dzielą się wiedzą, doświadczeniem z misji zrealizowanych w innych krajach, ale i pracy w Polsce.

- Na kontynencie afrykańskim ponad 5,9 mln ludzi zachorowało na COVID-19, a ponad 150 tys. zmarło - poinformowało 13 lipca Polskie Centrum Pomocy Narodowej.

"Alarmująca sytuacja" na kontynencie

Liczba zakażeń COVID-19 w Afryce od tygodni gwałtownie wzrasta. Wariant Delta rozprzestrzenia się na kolejne kraje kontynentu. Coraz więcej pacjentów potrzebuje specjalistycznej pomocy.

- Sytuacja jest alarmująca. Pomoc Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM dotarła do nas w samą porę - powiedział dr Mark John Kasumba z Ministerstwa Zdrowia w Ugandzie.

Od kwietnia, kiedy w Ugandzie pojawił się wariant delta wirusa SARS-CoV-2, liczba przypadków i ofiar śmiertelnych na kontynencie prawie się potroiła. Według danych WHO aż 66 proc. poważnych chorób osób poniżej 45 roku życia w Ugandzie przypisuje się wariantowi delta. Jednak inne warianty nie są mniej zaraźliwe. Wariant alfa został wykryty w większości krajów północnej, zachodniej oraz środkowej Afryki. Wariant beta jest rozpowszechniony na południu. WHO podkreśla, że najgorsze dopiero nadejdzie – poinformowało Afrykańskie Centrum Studiów Strategicznych.

WHO szacuje, że zapotrzebowanie na tlen (podawany w terapii chorym na COVID-19) w całej Afryce jest teraz o 50 proc. większe niż jeszcze rok temu w szczycie pierwszej fali zachorowań na COVID-19.

Zagrożenia nie minimalizuje poziom zaszczepień, które na całym kontynencie nie przekroczył 2 proc. (dane z 13 lipca 2021 r.).


PAP/dad

MisjaAfryka, czyli pomoc Caritas Polska we współpracy z misjonarzami

28.07.2021 14:24
Caritas Polska od ponad 30 lat niesie pomoc potrzebującym na wszystkich kontynentach, teraz w ramach projektu „Misjonarze” apeluje o wsparcie dla krajów afrykańskich.