Redakcja Polska

Ukraińskie MSW alarmuje, że Rosjanie używają cywili jako żywych tarcz

08.03.2022 10:07
- Rosjanie rozumieją, że nie będziemy strzelać do domów, do obiektów cywilnych, do ludzi. I na tym polega cały cynizm sytuacji - powiedział w rozmowie z Interfax-Ukraina doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko.
Audio
  • Rosjanie kontynuują ataki na miasta Ukrainy. W nocy zbombardowali ponad 200 tysięczne Sumy. Walki trwają m.in. na przedmieściach Kijowa. Materiał Pawła Buszki (IAR)
Nie możemy wielu rzeczy zrobić, bo sprzęt Federacji Rosyjskiej stoi bezpośrednio na podwórkach i (Rosjanie) wykorzystują ludzi jak żywą tarczę - powiedział doradca szefa ukraińśkiego MSW
Nie możemy wielu rzeczy zrobić, bo sprzęt Federacji Rosyjskiej stoi bezpośrednio na podwórkach i (Rosjanie) wykorzystują ludzi jak żywą tarczę - powiedział doradca szefa ukraińśkiego MSWZuma Press/ FORUM

- Nie możemy wielu rzeczy zrobić, bo sprzęt Federacji Rosyjskiej stoi bezpośrednio na podwórkach i (Rosjanie) wykorzystują ludzi jak żywą tarczę - dodał. - Specjalnie stoją w podwórkach, byśmy nie mieli możliwości teraz ich wyprzeć z tych terytoriów. Bo rozumieją, że nie będziemy strzelać do domów, do obiektów cywilnych, do ludzi. I na tym polega cały cynizm sytuacji - podkreślił Denysenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Kolejna tragiczna noc na Ukrainie

Miniona noc po raz kolejny przyniosła cywilne ofiary rosyjskich bombardowań. Cztery osoby zginęły wskutek rosyjskiego ataku w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy - podały we wtorek ukraińskie państwowe służby ds. sytuacji nadzwyczajnych. Rosjanie z nową siłą przeprowadzili ostrzały i bombardowania osiedli mieszkaniowych i różnych obiektów w Charkowie, powodując wiele szkód i pożarów - czytamy w komunikacie.

Posłuchaj
00:53 bombardowanie - sumy - spec - busdzko .mp3 Rosjanie kontynuują ataki na miasta Ukrainy. W nocy zbombardowali ponad 200-tysięczne Sumy. Walki trwają m.in. na przedmieściach Kijowa. Materiał Pawła Buszki (IAR)

Strażacy walczyli m.in. z pożarem 27 mieszkań w ośmiopiętrowym bloku. Ratownicy wyjeżdżali łącznie 40 razy do walki z ogniem i rozbierania gruzów zrujnowanych budynków. 

Wskutek rosyjskich ostrzałów cztery osoby cywilne zginęły w ciągu minionej doby także w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy. W poniedziałek w wyniku prowadzonego ognia w obwodzie mikołajowskim wybuchło 11 pożarów, w tym osiem w dzielnicach mieszkalnych. Spod gruzów ratownicy wydobyli pięć osób, które przewieziono do szpitali. Informacje w sprawie zabitych i rannych są uściślane.

Ukraińskie wojsko analizuje bilans starć

Od 24 lutego do 7 marca zginęło prawie 12 tys. żołnierzy rosyjskich biorących udział w agresji na Ukrainę - podały we wtorek ukraińskie siły lądowe. Według strony ukraińskiej Rosja straciła 303 czołgi, 1036 wozów bojowych, 120 systemów artyleryjskich, 56 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 27 systemów obrony przeciwlotniczej.

Wśród rosyjskich strat wymieniono także 48 samolotów, 80 śmigłowców, 474 pojazdy, 3 kutry, 60 cystern i 7 bezzałogowych statków powietrznych.


Jak wskazuje OSW Siły Zbrojne Ukrainy mają odpierać armię rosyjską na wszystkich kierunkach, zadając jej wielkie straty na lądzie i w powietrzu (PAP) Jak wskazuje OSW Siły Zbrojne Ukrainy mają odpierać armię rosyjską na wszystkich kierunkach, zadając jej wielkie straty na lądzie i w powietrzu (PAP)

IAR/dad

Andrzej Duda: jeśli Putin myśli, że burząc domy armia rosyjska złamie ducha obrońców Ukrainy, to głęboko się myli

08.03.2022 08:25
Jeśli Władimir Władimirowicz Putin myśli, że burząc domy i zabijając cywilów armia rosyjska złamie wolę i ducha Obrońców Ukrainy, to głęboko się myli - ocenił we wtorek prezydent Andrzej Duda.

Nowe informacje ws. Zgromadzenia Narodowego. Głos zabierze Joe Biden

08.03.2022 10:23
Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty (Lewica) przekazał Polskiej Agencji Prasowej, że Zgromadzenie Narodowe odbędzie się w piątek o godz. 16. Weźmie w nim udział sekretarz generalny NATO, a prezydent USA Joe Biden wygłosi przemówienie za pośrednictwem łącza wideo.