Redakcja Polska

Litwini zebrali 5 mln euro na zakup drona Bayraktar dla Ukrainy

28.05.2022 22:46
Litwini w ciągu czterech dni zebrali 5 mln euro potrzebnych na zakup drona Bayraktar produkowanego w Turcji, który zostanie przekazany walczącej Ukrainie. Akcję zbiórki pieniędzy ogłosił znany litewskich dziennikarz i działacz społeczny Andrius Tapinas.
Bayraktar na niebie
Bayraktar na niebieShutterstock / Mike Mareen

"Teraz możemy naprawdę świętować" – oznajmił Andrius Tapinas w sobotę i podziękował wszystkim w kraju i za granicą, którzy przekazali pieniądze.

Zebrana kwota zostanie przekazana litewskiemu resortowi obrony, przedstawiciele którego w przyszłym tygodniu udają się do Turcji, by negocjować i podpisać list intencyjny w sprawie zakupu Bayraktara.

PAP/ho

Szef MSZ w Turcji: Rosję można skutecznie odstraszyć tylko poprzez naszą jedność

27.05.2022 14:39
Współpraca wojskowa i regionalna, zbliżający się szczyt NATO oraz zagrożenie ze strony Rosji były tematami rozmów ministrów spraw zagranicznych Polski, Turcji i Rumunii w Stambule. Zbigniew Rau podczas wizyty podkreślał, że Polska, Rumunia i Turcja wyrażają swoje polityczne, gospodarcze, wojskowe i humanitarne wsparcie dla Ukrainy. 

Pentagon: Rosja straciła w wojnie z Ukrainą 1000 czołgów, 50 śmigłowców i 36 samolotów

27.05.2022 15:32
Rosja stracili w wojnie z Ukrainą co najmniej 1000 czołgów, ponad 50 śmigłowców i 36 samolotów; Rosjanie ponieśli znaczące straty - przekazał zastrzegający sobie anonimowość wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu, cytowany przez Radio Swoboda.

Mychajło Podolak: umowy z Rosją nie są warte złamanego grosza

28.05.2022 11:56
Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego ostrzegł w sobotę, że porozumienia z Federacją Rosyjską "nie są warte złamanego grosza" i że rozpętując wojnę z Ukrainą Rosja pokazała, że jest zagrożeniem dla światowego bezpieczeństwa.

"NYT": Joe Biden zatwierdził przekazanie systemów rakietowych dalekiego zasięgu Ukrainie

28.05.2022 22:25
W informacji przekazanych przez "New York Times" wynika, że Joe Biden, prezydent USA zatwierdził przekazanie Ukrainie systemów rakietowych dalekiego zasięgu. Według źródeł dziennika decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona przez Waszyngton w przyszłym tygodniu.