X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Prezydent do kalifornijskiej Polonii: dziękuję za wspaniałe świadectwo polskości

17.06.2019 09:28
- Dziękuję za podtrzymywanie polskości i za wspaniałą postawę jako Polaków, którzy tu, w Kalifornii, reprezentują polskość, dając świadectwo tego, skąd jesteśmy i jacy jesteśmy - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z Polonią w San Jose.
Audio
  • Prezydent z Polonią z Kalifornii - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Andrzej Duda podczas spotkania z przedstawicielami Polonii w San Jose
Andrzej Duda podczas spotkania z przedstawicielami Polonii w San JosePAP/Radek Pietruszka

Prezydent wraz z pierwszą damą około południa miejscowego czasu wzięli udział w mszy św. w polskim kościele św. Brata Alberta w San Jose. Po nabożeństwie para prezydencka spotkała się z mieszkającymi w Kalifornii Polakami.

Andrzej Duda podkreślił, że spotkanie z Polakami w San Jose ma dla niego i dla jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy symboliczny wymiar. - Trochę ponad rok temu, w sierpniu, byliśmy w Wellington w Nowej Zelandii i tam spotkaliśmy się z naszymi rodakami, także z tymi, którzy w Nowej Zelandii są najdłużej i są nazywani dziećmi z Pahiatua - mówił Andrzej Duda.

- A ten moment jest symboliczny, bo dokładnie z drugiej strony Pacyfiku jesteśmy wśród naszych rodaków, którzy tutaj mieszkają. To spotkanie z państwem jest dla nas naprawdę wielką radością i satysfakcją. W pewnym sensie jest to symboliczne dopełnienie naszej misji odwiedzania naszych rodaków we wszystkich zakątkach świata - kontynuował prezydent.

Wyraził satysfakcję z tego, że może w Kalifornii, gdzie mieszka ponad 100 tys. Polaków, spotkać się z rodakami i podziękować im "za podtrzymywanie polskości, wychowanie młodzieży, za wspaniałą postawę jako Polaków, jako ludzi i jako tych, którzy mieszkają tu - w chyba najbogatszym, a zarazem niezwykle ambitnym stanie USA - reprezentują Polskę i polskość, dając wspaniałe świadectwo tego, skąd jesteśmy, kim jesteśmy i jacy jesteśmy".

"Świadectwo wspaniałej postawy patriotycznej"

Prezydent podziękował też polskim kombatantom mieszkającym w Kalifornii za to, że "niestrudzenie dają świadectwo wspaniałej postawy patriotycznej, niezwykłej miłości ojczyzny".

- Dziękuję harcerzom za wychowanie młodzieży w duchu patriotycznym i w służbie drugiemu człowiekowi. Dziękuję wszystkim nauczycielom, tym wszystkim, którzy prowadzą szkoły, uczą języka polskiego, polskiej historii, uczą o Polsce po to, by przetrwał język i nasza tradycja - podkreślił prezydent.

- My mamy powód do dumy. Pochodzimy z pięknego kraju, który istnieje od ponad tysiąca lat, który ma swoją wielką tradycję i który przez te ponad 1050 lat był częścią Zachodu - oświadczył Andrzej Duda.

Jak mówił, "to z Zachodu przyszło do Polski chrześcijaństwo, w którym pokolenia wyrastały i my wyrastaliśmy, jeżeli tylko polska tradycja jest w naszej rodzinie". - Bo polska tradycja oznacza właśnie to i polska kultura też to oznacza - dodał prezydent.

Podziękował Polonii za to, że daje świadectwo uczciwości, rzetelności i ciężkiej pracy. - Dziękuję za to, że dzisiaj tutaj, w Kalifornii, pokazujecie też Polskę, pracując w wielkich światowych firmach, gdzie polskie nazwiska przewijają się wśród ludzi, którzy te firmy stworzyli – powiedział prezydent. Wymienił m.in. prezes YouTube'a Susan Wojcicki i Luke’a Noska, jednego z twórców systemu PayPal.

Prezydent apelował o jedność, bo jak podkreślił - dzięki temu Polonia ma siłę oddziaływania na amerykańską politykę i biznes. - Dzięki temu my jako Polacy i jako Polska stajemy się tutaj wpływowi - zaznaczył.

- Cieszę się ogromnie, że nawiązaliśmy tak dobrą współpracę ze Stanami Zjednoczonymi. Nie ukrywam, że bardzo dobrze mi się współpracuje z prezydentem Donaldem Trumpem - powiedział Andrzej Duda. Te słowa prezydenta spotkały się z oklaskami.

"Słowa zamieniają się w czyny"

Jak mówił, w obecnych relacjach polsko-amerykańskich "słowa zamieniają się w czyny". - Samymi słowami można budować zamki na piasku, ale to są słowa, które zamieniają się w czyny. To się staje realną wartością dodaną dla naszego kraju - powiedział. Wskazał w tym kontekście na umowę o kupnie gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych.

- Nas stać na to, żeby kupować najlepsze. Dzięki temu, że Polska rozwija się coraz dynamiczniej możemy sobie na coraz więcej pozwolić. I tak, chcemy kupować ten gaz. Nie chcemy kupować dziadostwa - mówił Andrzej Duda.

Prezydent zachęcał Polaków do powrotu do ojczyzny, wskazując, że Polska rozwija się dziś bardzo dynamicznie. - Jestem bardzo dumny z tego, że dziś uczestniczę - jako jeden z tych, którzy dzierżą dziś władzę w Polsce - w tym wielkim procesie budowania naszej ojczyzny jako państwa, które staje się coraz zamożniejsze - powiedział Andrzej Duda.

Zaznaczył, że Polska ma dziś ponad 5 proc. PKB rocznego wzrostu, co jest jednym z najlepszych wyników na świecie. Prezydent dodał, że polskie władze prowadzą też "bardzo skuteczną politykę prorodzinną". Wskazał na program Rodzina 500+.

Wcześniej prezydent odznaczył osoby zasłużone w działalności na rzecz społeczności polskiej w USA. W uznaniu wybitnych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność polonijną i kombatancką Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odznaczona została Halina Butler.

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych w Stanach Zjednoczonych Ameryki Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP odznaczony został Andrzej Prokopczuk. Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP odznaczeni zostali: Patrycjusz Grobelny, Karol Gromek, Anna Pisańska i Czesława Szlachta.

IAR/PAP/dad