X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

USA: premiera książki o Witoldzie Pileckim

25.06.2019 08:34
W Stanach Zjednoczonych we wtorek ukazuje się biografia Rotmistrza Witolda Pileckiego - bojownika polskiego państwa podziemnego, który podczas II wojny światowej na ochotnika dostał się do Auschwitz gdzie organizował ruch oporu i przygotowywał raporty na temat sytuacji w obozie. Autorem książki jest amerykański publicysta Jack Fairweather.
Jack Fairweather podpisuje książkę o Witoldzie Pileckim podczas spotkania autorskiego
Jack Fairweather podpisuje książkę o Witoldzie Pileckim podczas spotkania autorskiegoM. Wałkuski

Przeznaczona dla amerykańskich czytelników biografia Rotmistrza Witolda Pileckiego nosi tytuł "Ochotnik: Jeden człowiek, podziemna armia i tajna misja zniszczenia Auschwitz”. (The Volunteer: One Man, An Underground Army, and the Secret Mission to Destroy Auschwitz). Książka ukazuje się w USA nakładem znanego wydawnictwa Harper Collins. Od dziś będzie dostępna w największych amerykańskich księgarniach, w tym sieci Barnes&Noble oraz w ofercie Amazon. 

W opisie książki wydawnictwo Harper Collins podkreśla, że opowiada ona "niezwykłą, historię infiltracji Auschwitz przez bojownika polskiego państwa podziemnego Witolda Pileckiego i jego grożącej śmiercią próby ostrzeżenia państw alianckich o planie Nazistów dokonania zagłady Żydów".

- Po raz pierwszy Witold Pilecki wchodzi do świadomości uniwersalnej świata anglosaskiego - mówi konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski, który na dzień przed premierą książki zorganizował spotkanie autora z polskimi i amerykańskimi czytelnikami. 

Według konsula opowieść o Witoldzie Pileckim ma szanse dotrzeć do szerokiej opinii publicznej w Stanach Zjednoczonych co jego zdaniem jest zasługą autora książki – doświadczonego pisarza i dziennikarza Jacka Fairweathera. - Jack umie przedstawić Witolda Pileckiego w taki sposób by nie zagubić jego przywiązania do polskości, tradycji i wiary ale uniwersalizuje te postać tak, by mogła być bohaterem dla wszystkich – podkreśla konsul.

Konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski


W wywiadzie dla Polskiego Radia, Fairweather podkreślił, że jego książka opowiada nie tylko o Witoldzie Pileckim ale również o Polsce w okresie wojny. - Za mało uwagi poświęcano Polsce w czasie wojny i po jej zakończeniu. Chcą pokazać, jak ważną role odegrała Polska w walce z Niemcami – powiedział.

Podobną opinię wyraża dyrektor Instytutu Pileckiego. Dr Wojciech Kozłowski mówi, że książka ma szanse na sukces w Stanach Zjednoczonych ponieważ wydało ją znane amerykańskie wydawnictwo i skierowana jest na tamtejszy rynek. - Wartością dodana książki Jacka Fairweathera jest to, że napisana jest dla niepolskiego czytelnika, człowieka, który niekoniecznie zna naszą kulturę – podkreśla Kozłowski, którego instytut pomagał autorowi zbierać materiały do książki.

IAR/dad

USA: dzień otwarty ambasady RP w Waszyngtonie. 100 lat stosunków dyplomatycznych

12.05.2019 07:43
Ambasada RP w Waszyngtonie otworzyła w sobotę swoje drzwi dla tysięcy Amerykanów. Wydarzenie odbyło się w ramach Dnia Otwartego Unii Europejskiej. Polska placówka przygotowała na tę okazję program poświęcony 100-leciu nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Stanami Zjednoczonymi.