X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Minister Dariusz Piontkowski spotkał się z młodzieżą polonijną z USA

08.07.2019 11:54
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski spotkał się z młodzieżą ze Stanów Zjednoczonych, która odpoczywa na obozie edukacyjnym dla uczniów ze szkół polonijnych.
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski
Minister edukacji narodowej Dariusz PiontkowskiPAP/Artur Reszko

- W Polsce są wakacje. Dzieci wypoczywają na takich obozach jak wasz, ale wasz obóz jest szczególny, bo to obóz dla Polaków, młodzieży pochodzenia polskiego z innych państw. Cieszę się, że wybraliście pobyt w województwie podlaskim, nad naszymi jeziorami - powiedział w Augustowie minister Piontkowski.

Dodał, że MEN dofinansowuje takie kolonie dla Polaków ze Wschodu, ale też dla Polonii z USA i Europy Zachodniej. Ministerstwo w 2019 roku przeznaczyło na ten cel 700 tys. zł.

Projekt realizowany jest z Centralą Polskich Szkół Dokształcających w Nowym Jorku. W Augustowie przebywa 35 uczniów z 19 szkół polonijnych. Uczestnicy projektu doskonalą podczas obozu znajomość języka polskiego, historii Polski, w tym wiedzy o Kresach. W obozie uczestniczą także uczniowie ze szkół w Polsce.

"Dzieci potrzebują kontaktu bezpośredniego z rodakami"

- Mam nadzieję, że ten przyjazd pozwoli nie tylko podszlifować im język polski, ale pozwoli zachować również więź z ojczyzną. Takie spotkania pokazują, że te dzieci potrzebują kontaktu bezpośredniego z rodakami, tutaj na miejscu - powiedział po spotkaniu Piontkowski.

Prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce Dorota Andraka powiedziała, że jej organizacja istnieje od ponad 100 lat i nadzoruje 10 tys. uczniów w USA. Dodała, że w 2019 roku organizacja ta realizuje projekt "Na ścieżkach historii".

- Dzieci, które tu przyjechały, to uczniowie, którzy osiągają najlepsze wyniki w nauce, a przede wszystkim wykazują zainteresowanie i chęć przyjazdu do Polski. Pobyt dzieci polega na nauce języka polskiego. Mamy tutaj specjalne lektoraty, gdzie uczą się języka polskiego komunikatywnego. Dodatkowo poznają historię tego regionu – dodała Dorota Andraka.

500 form wypoczynku letniego

Na spotkaniu w Augustowie był obecny również wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i podlaski kurator oświaty Beata Pietruszka.

Kurator poinformowała, że w woj. podlaskim jest obecnie zgłoszonych ok. 500 różnych form wypoczynku letniego. Ta liczba na pewno powiększy się do końca wakacji. - Zależy nam, aby ten wypoczynek odbywał się bezpiecznie, aby dziećmi zajmowała się wykwalifikowana kadra, a zajęcia były atrakcyjne - powiedziała Beata Pietruszka.

Młodzież po spotkaniu z ministrem wzięła udział w zajęciach z przedstawicielami policji, Straży Pożarnej, a także Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Uczyła się m.in. bezpiecznego zachowania na wodzie.

IAR/PAP/dad

Szef MEN po spotkaniu z ZNP: umówiliśmy się m.in. na wznowienie prac zespołu ds. statusu

28.06.2019 13:02
- Umówiliśmy się także ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego, tak jak wczoraj z "Solidarnością" na wznowienie prac zespołu samorządowo-związkowo-rządowego. (…) Ustaliliśmy wstępnie, że odbędzie się to w drugiej połowie sierpnia - przekazał szef MEN Dariusz Piontkowski po dzisiejszym spotkaniu z przedstawicielami ZNP.