X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Prezydent do młodzieży ze Wschodu: jesteśmy dumni, że się czujecie Polakami

16.07.2019 09:28
Prezydent Andrzej Duda, pierwsza dama Agata Kornhauser - Duda, marszałek Senatu i minister edukacji przywitali w Polsce pierwszą grupę młodzieży polonijnej, która w ramach projektu "Polska jest w Tobie" przez trzy tygodnie będzie poznawać kulturę kraju swoich przodków. Podczas pobytu w Polsce poznają oni historię Polski, będą uczyć się języka polskiego, zwiedzać oraz spotkają się z osobami ze świata polityki, kultury i biznesu. 
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda i jego małżonka Agata Kornhauser-Duda spotkali się w Pałacu Prezydenckim z młodzieżą polonijną z Łotwy, Białorusi, Kazachstanu i Rosji, uczestnikami akcji "Polska jest w Tobie". Materiał Przemysława Lisa
Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda podczas spotkania z młodzieżą uczestniczącą w projekcie Polska jest w Tobie
Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda podczas spotkania z młodzieżą uczestniczącą w projekcie "Polska jest w Tobie"PAP/Paweł Supernak

Prezydent Andrzej Duda i jego małżonka Agata Kornhauser-Duda spotkali się w Pałacu Prezydenckim z młodzieżą polonijną z Łotwy, Białorusi, Kazachstanu i Rosji. Prezydent zawracając się do młodzieży, do "naszych młodych rodaków", podkreślił, że przyjechali oni do Polski, by przeżyć "wielką przygodę spotkania z ojczyzną" pradziadków, dziadków i rodziców.

- Wierze w to głęboko, że ten pobyt w Polsce i mam nadzieje kiedyś następne, spowodują, że będziecie czuli, że ta ojczyzna jest także i tutaj - zaznaczył Prezydent RP.

Podkreślił, że on i Polacy w kraju są wdzięczni za to, że "ktoś w was tę Polskę zaszczepił". Wymienił w tym kontekście rodziny młodych ludzi i ich nauczycieli. - Ta Polska jest w was - powiedział.

- Ona jest, jest ten wieki, tak ważny dla nas, fragment polskiej duszy, który może z czasem będzie jeszcze większy, będzie rósł. Bardzo byśmy chcieli, żeby tak było - powiedział. - Zależy mam żebyśmy byli razem, żebyśmy mieli to poczucie wspólnoty - dodał Andrzej Duda.

"Współtworzymy Polskę marzeń"

Prezydent podkreślił, że sam czuje się komfortowo, bo urodził się w Polce, ale też dlatego, że dziś żyjemy i współtworzymy Polskę, która jest "Polską marzeń".

- Polską marzeń wielu pokoleń Polaków, którzy takiej Polski nie mieli, a czasem w ogóle jej nie mieli; kiedyś nie było jej na mapie, kiedy historycznie patrząc, była rozdarta przez zaborców, przez ponad 123 lata. Czy wtedy kiedy była rozdarta znów, w czasie II wojny światowej, czy wreszcie wtedy, kiedy po II wojnie światowej nie była w pełni wolna, nie była w pełni suwerena, nie była w pełni niepodległa - mówił prezydent.

"Polska przetrwała, bo była w naszych sercach"

Andrzej Duda stwierdził, że obecnie, od 30-tu lat, Polska jest w "swojej pełni". - Budujemy ją (Polskę - przyp. red.) z pełna świadomością; jesteśmy to winni wszystkim pokoleniom Polaków, którzy walczyli o to, by ta Polska była na mapie, była Polską wolną, by była nie tylko w nas, ale była rzeczywiście. Oczywiście ona przetrwała i odrodziła się dlatego, że była w nas, że była w sercach - podkreślił przywołując walczących w powstaniach narodowych.

Akcja "Polska jest w Tobie" jest organizowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie". Młodzież polskiego pochodzenia z Łotwy, Białorusi, Kazachstanu i Rosji, oprócz intensywnej nauki języka polskiego, poznawania polskich miast i historii kraju ma kontakt z rówieśnikami z Polski.

Akcja służy podtrzymywaniu więzi młodych ludzi z krajem ich przodków.

Polskie Radio dla Zagranicy jest patronem medialnym akcji.

IAR/PAP/dad

Rusza projekt "Polska jest w Tobie". Młoda Polonia pozna polską tradycję

15.07.2019 13:38
W Senacie zainaugurowano realizowany po raz pierwszy projekt "Polska jest w Tobie". Jego celem jest zaznajomienie przedstawicieli młodej Polonii z polską tradycją i zwyczajami. Projekt rozpoczęło spotkanie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego z młodymi rodakami z Białorusi, Kazachstanu, Łotwy i Rosji.