X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Oczekiwanie na otwarcie Centrum Pamięci generała Maczka w Holandii

09.09.2019 09:48
Jest nowa data otwarcia Centrum Pamięci generała Stanisława Maczka w holenderskiej Bredzie. Uroczystość ma się odbyć 31 marca, w dniu urodzin dowódcy I Dywizji Pancernej,
Audio
  • Otwarcie Centrum Pamięci generała Maczka w Holandii [posłuchaj]
Gen. Stanisław Maczek
Gen. Stanisław MaczekNarodowe Archiwum Cyfrowe

Jest nowa data otwarcia Centrum Pamięci generała Stanisława Maczka w holenderskiej Bredzie. Uroczystość ma się odbyć 31 marca, w dniu urodzin dowódcy I Dywizji Pancernej, który wraz z żołnierzami wyzwalał spod niemieckiej okupacji holenderskie i belgijskie miasta.
Mieszkająca w Holandii, redaktor naczelna polonijnego portalu Polonia.nl Małgorzata Bos-Karczewska była na placu budowy i najnowsze informacje przekazała brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej. 

Memoriał powstaje w pobliżu cmentarza w Bredzie, gdzie jest pochowany generał Stanisław Maczek wraz z żołnierzami. Początkowo planowano, że Centrum zostanie otwarte 29 października tego roku, w 75.rocznicę wyzwolenia Bredy przez polskich żołnierzy. Teraz jednak, z powodu opóźnień, wyznaczono nową datę. 

Ale najważniejsze jest - jak podkreśla Małgorzata Bos-Karczewska - że prace się toczą i dodaje - to największe przedsięwzięcie na rzecz Polaków w Holandii od bardzo wielu lat. „To krok milowy w utrzymywaniu pamięci o żołnierzach generała Maczka. Holandia się dowie, że Maczkowcy wyzwalali Bredę, bo nie wszyscy pamiętają, więc warto przypomnieć. To będzie sala wystawowa, konferencyjna, biblioteka. Takiego miejsca Polacy w Holandii nie mają” - powiedziała redaktor naczelna portalu Polonia.nl.

Pomysłodawcą Centrum jest Frans Ruczynski, syn jednego z „Maczkowców”, który zabiegał o to od prawie 20 lat. Teraz jest prezesem Fundacji budującej Memoriał.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Stanisław Maczek