X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Białoruś: Polacy oddali cześć obrońcom Grodna przed sowietami

21.09.2019 19:40
Polacy mieszkający w Grodnie i polscy dyplomaci uczestniczyli w objeździe miejsc pamięci w 80. rocznicę obrony miasta przed sowietami. Wzięli również udział w nabożeństwie w intencji obrońców Grodna.
Audio
  • Objazd grobów obrońców Grodna przed sowietami. Materiał Włodzimierza Paca (IAR)
Uczestnicy objazdu
Uczestnicy objazdu PR/Włodzimierz Pac

Uczestnicy objazdu zapalili znicze między innymi na cmentarzu wojskowym, na którym znajduje się Krzyż Katyński i zbiorowa mogiła obrońców Grodna.

Andrzej Poczobut z Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi, który nie jest uznawany przez miejscowe władze powiedział Polskiemu Radiu, że obrona miasta była efektem patriotyzmu jego mieszkańców. - Był pewien duch w Grodnie przed wojną. Tu stacjonowały 3 sławne pułki wojskowe. Ta łączność ludności cywilnej z wojskiem była wtedy bardzo mocna i dlatego ludność uznała, że poddanie się bez walki to dyshonor, że należy przynajmniej o honor zawalczyć. I Grodno zawalczyło o ten honor - powiedział Andrzej Poczobut.

Polski dziennikarz Andrzej Pisalnik z kolei powiedział, że obrońcy Grodna dokonali czynu, który zapisał się w pamięci przyszłych pokoleń. - Oczywiście obrońcy Grodna rozumieli, że przed całą Armią Czerwoną tego miasta nie obronią. To był taki zryw żeby pokazać, że oni się nie godzą z tą okupacją. Powstała legenda Grodnian, którzy bronili własnego miasta i to bardzo wpłynęło na patriotyzm przyszłych pokoleń - powiedział Andrzej Pisalnik.

Wczoraj w Grodnie historyk Grzegorz Baziur wygłosił odczyt poświęcony rocznicy obrony miasta. W lekcji historii wzięło udział około 200 osób, w tym młodzież szkolna.

IAR/dad