X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Do Wilna dotrą z Polski podręczniki do nauki języka polskiego

21.10.2019 10:08
Do Wilna z Polski dotrą dziś podręczniki do nauki języka polskiego dla uczniów szkół polskich na Litwie. Polskie książki będą jednak na razie środkiem doraźnym zanim nie powstanie specjalnie przygotowany podręcznik dla polskiej mniejszości.
Audio
  • Do Wilna dotrą z Polski podręczniki do nauki języka polskiego. Relacja Kamila Zalewskiego
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneGlow Images/East News

Jak powiedział Polskiemu Radiu Józef Kwiatkowski, prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie. "Macierz Szkolna", podręczniki z Polski zostaną dostarczone samochodem ciężarowym pod Dom Kultury Polskiej. To stąd szkoły, które wcześniej złożyły zamówienie będą mogły książki odebrać i przekazać swoim uczniom.

- Myślę, że dzięki tym podręcznikom uda się polepszyć słownictwo, składnię czy opanowanie języka polskiego - zaznacza. Józef Kwiatkowski przypomina jednak, że książki wydane w Polsce będą wykorzystywane czasowo, tam, gdzie gdzie brakuje pomocy naukowych dobrej jakości.

Rozwiązanie to zostało opracowane przez litewskie Ministerstwo Oświaty i Nauki oraz "Macierz Szkolną". Jakiś czas temu ukazało się specjalne rozporządzenie ministerstwa, zgodnie z którym możliwe jest tymczasowe korzystanie z podręczników wydanych w krajach Unii Europejskiej jako pomocy naukowych do nauki języka ojczystego. Resort dopuszcza tego typu podręczniki bez przeprowadzenia procedur weryfikacji.

Na Litwie działa siedemdziesiąt szkół z polskim językiem nauczania, do których uczęszcza ponad 11 tysięcy uczniów.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Litwa Wilno