X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

We Lwowie poświęcono nagrobek Kazimierza Lucjana Nałęcz-Rychłowskiego

04.11.2019 15:24
Na Cmentarzu Janowskim ponownie poświęcono nagrobek polskiego dziennikarza, poety i tłumacza Kazimierza Lucjana Nałęcz-Rychłowskiego. W czasach ZSRR grobowiec zniszczono. Dzięki Towarzystwu Miłośników Dziedzictwa Kultury Polskiej "ZABYTEK" miejsce pochówku odnaleziono, a grobowiec odrestaurowano.
Audio
  • We Lwowie poświęcono nagrobek Kazimierza Lucjana Nałęcz-Rychłowskiego. Materiał Eugeniusza Sało
Nagrobek Kazimierza Lucjana Nałęcz-Rychłowskiego
Nagrobek Kazimierza Lucjana Nałęcz-RychłowskiegoFot. Eugeniusz Sało/ Kurier Galicyjski

Zbigniew Pakosz z Towarzystwa Miłośników Dziedzictwa Kultury Polskiej "ZABYTEK" opowiedział w jaki sposób udało się odnaleźć miejsce pochówku Kazimierza Nałęcz-Rychłowskiego. – Członek zarządu naszego towarzystwa Stanisław Maldziński znalazł w albumie "Cmentarz Janowski we Lwowie" postać literata i poety Kazimierza Rychłowskiego i zaproponował go odnaleźć. Pole nr 28 (na którym znajduje się nagrobek - przyp. red.) zostało przekopane pod koniec lat 60. Tutaj są nagrobki z 1941 roku, co prawda w języku ukraińskim, ale właśnie o te nagrobki udało nam się zaczepić i ustalić miejsce pochówku wybitnego literata i poety – powiedział Zbigniew Pakosz. 

Poświęcenia pomnika dokonał abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. Wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie na czele z konsulem generalnym Elizą Dzwonkiewicz. 

Fot. Eugeniusz Sało/ Kurier Galicyjski Fot. Eugeniusz Sało/ Kurier Galicyjski

W poświęceniu wzięli udział prawnukowie Kazimierza Rychłowskiego – Ryszard Rychłowski z małżonką Magdaleną z Piły i Aleksandra Solarewicz z Wrocławia z siostrzenicą, praprawnuczką - Hanną Madejek z Bolesławca. - Napisałam artykuł o pradziadku, który opublikowano w kwartalniku "Cracovia Leopolis". Pan Zbigniew Pakosz go przeczytał i postanowił poszukać grobu. Najpierw nie wierzyłam, bo babcia opowiadała mi, że z tego nic już nie pozostało. Ale Towarzystwo "ZABYTEK" nie odpuściło i po dwóch miesiącach w lutym miejsce odnaleziono. Matka często wspominała ojca i z bólem opowiadała, że sowieci zniszczyli jego grób. Przyjeżdżała tutaj w latach 70., ale grobu już nie było. Mi nie daje spokoju, jeżeli jakiś przodek nie ma grobu. Nie dawało mi to spokoju, aż udało się go odnaleźć – zaznaczyła Aleksandra Solarewicz.

W Polsce mieszka trzech wnuków Kazimierza Rychłowskiego, którzy są w podeszłym wieku i nie mogli przyjechać do Lwowa. – Sercem i umysłem na pewno są dzisiaj z nami. Bardzo mocno to przeżywają. Wspominają o tym z ogromnymi emocjami i wzruszeniem. Robimy tutaj jak najwięcej zdjęć i po powrocie pokażemy im – powiedzieli Magdalena i Ryszard Rychłowscy.

Na odnowionym nagrobku z szaro-białego piaskowca umieszczono zdjęcie Kazimierza Rychłowskiego i fragment z jego poematu "Mały Grześ".

Fot. Eugeniusz Sało/ Kurier Galicyjski Fot. Eugeniusz Sało/ Kurier Galicyjski

Kazimierz Rychłowski przyjechał do Lwowa w 1909 roku, gdzie pracował przez trzydzieści lat. W tym czasie intensywnie publikował w "Lamusie", "Lwowskiej Gazecie Porannej i Wieczornej", w "Naszym Kraju", "Kurierze Lwowskim" oraz był redaktorem dodatku "Kurier Literacko-Naukowy". Miał odczyty i prowadził audycje w Polskim Radiu Lwów. Wiele jego dzieł poetyckich zostało wystawionych na scenie lwowskiego Teatru Wielkiego. Zmarł 10 stycznia 1941 roku. 

Eugeniusz Sało/ Kurier Galicyjski

dad

Zobacz więcej na temat: Ukraina Lwów