Redakcja Polska

Jubileusz 90-lecia Polskiego Radia Lwów rozpoczęty

25.01.2020 17:00
W lwowskiej galerii „Własna Strzecha” odbyły się w ubiegłym tygodniu uroczystości jubileuszowe Polskiego Radia Lwów. Na spotkaniu ze słuchaczami i przyjaciółmi lwowskiej rozgłośni zaprezentowano obecną działalność radia. Prelekcję o przedwojennym Radiu Lwów wygłosił Tomasz Kuba Kozłowski z warszawskiego Domu Spotkań z Historią. Z okazji jubileuszu odczytano również list gratulacyjny od prezesa Polskiego Radia.
Audio
  • Maria Pyż, redaktor naczelna Polskiego Radia Lwów. Rozmowa Haliny Ostas [posłuchaj]
  • Teresa Pakosz, prezes Polskiego Radia Lwów. Rozmowa Haliny Ostas [posłuchaj]
Zespół Polskiego Radia Lwów
Zespół Polskiego Radia LwówFoto: Karina Wysoczańska

15 stycznia 1930 roku Polskie Radio Lwów rozpoczęło nadawanie jako jedna z rozgłośni Polskiego Radia. Znakiem rozpoznawczym Radia Lwów stała się audycja „Wesoła Lwowska Fala”.

W 1939 roku Lwów był najbardziej zradiofonizowanym miastem w Polsce. Radio Lwów było niezwykle popularne - miało blisko 6 milionów słuchaczy. Miłość i wierność odbiorców zaskarbiły mu przede wszystkim programy rozrywkowe, nadawane przez "Wesołą Lwowską Falę", które były słuchane w całej Polsce. Audycją kierował Wiktor Budzyński.

Do dziś znane są jej gwiazdy: Kazimierz Wajda i Henryk Vogelfanger - popularni Szczepko i Tońko oraz Włada Majewska. Rozgłośnia działała od 1930 do 1939 roku. Ostatni program Radio Lwów nadało ze Lwowa we wrześniu 1939 roku.


Jubileusz 90-lecia Polskiego Radia Lwów Jubileusz 90-lecia Polskiego Radia Lwów. Foto: Karina Wysoczańska

Po 53 latach  znów w eter popłynęły słowa: "Tu Polskie Radio Lwów". Od października 1992 roku, tradycję rozgłośni lwowskiej kontynuuje Polskie Radio Lwów, założone przez miejscowych Polaków. Trzygodzinne audycje są nadawane raz w tygodniu (w sobotę) na falach ukraińskiej rozgłośni radiowej „Nezałeżnist”.


Jubileusz 90-lecia Polskiego Radia Lwów Jubileusz 90-lecia Polskiego Radia Lwów. Foto: Karina Wysoczańska

O historii Radia Lwów i jego współczesności Halina Ostas rozmawiała z Teresą Pakosz i Marią Pyż z Polskiego Radia Lwów.