X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Jubileusz 90-lecia Polskiego Radia Lwów rozpoczęty

25.01.2020 17:00
W lwowskiej galerii „Własna Strzecha” odbyły się w ubiegłym tygodniu uroczystości jubileuszowe Polskiego Radia Lwów. Na spotkaniu ze słuchaczami i przyjaciółmi lwowskiej rozgłośni zaprezentowano obecną działalność radia. Prelekcję o przedwojennym Radiu Lwów wygłosił Tomasz Kuba Kozłowski z warszawskiego Domu Spotkań z Historią. Z okazji jubileuszu odczytano również list gratulacyjny od prezesa Polskiego Radia.
Audio
  • Maria Pyż, redaktor naczelna Polskiego Radia Lwów. Rozmowa Haliny Ostas [posłuchaj]
  • Teresa Pakosz, prezes Polskiego Radia Lwów. Rozmowa Haliny Ostas [posłuchaj]
Zespół Polskiego Radia Lwów
Zespół Polskiego Radia LwówFoto: Karina Wysoczańska

15 stycznia 1930 roku Polskie Radio Lwów rozpoczęło nadawanie jako jedna z rozgłośni Polskiego Radia. Znakiem rozpoznawczym Radia Lwów stała się audycja „Wesoła Lwowska Fala”.

W 1939 roku Lwów był najbardziej zradiofonizowanym miastem w Polsce. Radio Lwów było niezwykle popularne - miało blisko 6 milionów słuchaczy. Miłość i wierność odbiorców zaskarbiły mu przede wszystkim programy rozrywkowe, nadawane przez "Wesołą Lwowską Falę", które były słuchane w całej Polsce. Audycją kierował Wiktor Budzyński.

Do dziś znane są jej gwiazdy: Kazimierz Wajda i Henryk Vogelfanger - popularni Szczepko i Tońko oraz Włada Majewska. Rozgłośnia działała od 1930 do 1939 roku. Ostatni program Radio Lwów nadało ze Lwowa we wrześniu 1939 roku.


Jubileusz 90-lecia Polskiego Radia Lwów Jubileusz 90-lecia Polskiego Radia Lwów. Foto: Karina Wysoczańska

Po 53 latach  znów w eter popłynęły słowa: "Tu Polskie Radio Lwów". Od października 1992 roku, tradycję rozgłośni lwowskiej kontynuuje Polskie Radio Lwów, założone przez miejscowych Polaków. Trzygodzinne audycje są nadawane raz w tygodniu (w sobotę) na falach ukraińskiej rozgłośni radiowej „Nezałeżnist”.


Jubileusz 90-lecia Polskiego Radia Lwów Jubileusz 90-lecia Polskiego Radia Lwów. Foto: Karina Wysoczańska

O historii Radia Lwów i jego współczesności Halina Ostas rozmawiała z Teresą Pakosz i Marią Pyż z Polskiego Radia Lwów.