X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polakom na Wyspach został rok na rejestrację brexitową

30.06.2020 14:46
Polakom na Wyspach został rok na rejestrację brexitową. Każdy, kto chce zostać w kraju musi ubiegać się o settled status, czyli status osoby osiedlonej
Audio
  • Polakom na Wyspach został rok na rejestrację brexitową [posłuchaj]
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjnePAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Minister ds. imigracji mówi Polskiemu Radiu, że choć nasi rodacy nie powinni zwlekać z rejestracją, to nawet po upływie terminu rząd będzie starał się podchodzić ze zrozumieniem do tych, którzy nie dopełnili tego obowiązku.

Kevin Foster podkreśla, że nie warto czekać do ostatniej chwili i utrudniać sobie życia. "Tak, jest jeszcze czas, ale najlepiej zmienić po prostu zamiar w czyn. Dla zdecydowanej większości to łatwy i szybki proces, wystarczy smartfon" - mówi sekretarz stanu w brytyjskim ministerstwie spraw wewnętrznych.

Kevin Foster podkreśla jednak, że w sprawie wobec polskich, niemieckich czy też bułgarskich imigrantów, rząd nie ma zamiaru stosować polityki twardej ręki.

Jego poprzednik pytany o konsekwencje braku rejestracji mówił między innymi o deportacji. Obecny minister łagodzi ton i zapewnia, ze nie ma mowy o polityce "zero tolerancji". " W każdym przypadku będziemy się przyglądać sytuacji konkretnej osoby. Zadbamy, by sposób egzekwowania tego obowiązku był proporcjonalny do sytuacji. I nawet spóźniony wniosek nie będzie się wiązał z opłatami" - podkreśla rozmówca Polskiego Radia. 

Według danych z końca marca zarejestrowało się niemal 700 000 naszych rodaków na Wyspach. Nie wiadomo dokładnie jaki to procent, bo rząd w Londynie nie dysponuje dokładnymi danymi na temat tego, ilu imigrantów żyje w kraju. Z zestawienia statystyk MSW oraz Narodowego Biura Statystycznego wynika na przykład, że liczba Bułgarów i Rumunów, którzy złożyli wniosek o status osiedlony jest wyższa niż liczba obywateli tych krajów, którzy mieszkają na Wyspach.

Część organizacji zrzeszających unijnych imigrantów ostrzega, że nawet wysoki odsetek rejestracji może być mylący, bo najtrudniejsze jest dotarcie do grupy ludzi szczególnie wrażliwych: starszych, schorowanych czy też ofiar przemocy domowej.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Brexit MSZ Polonia