Redakcja Polska

Litwa: półkolonie dla polskich dzieci współfinansowane przez Polskę

04.08.2020 16:04
80 polskich dzieci z Litwy w wieku 7-10 lat rozpoczęło półkolonie zorganizowane przez Dom Kultury Polskiej w Wilnie (DKP) i współfinansowane przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów RP, Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie oraz samorząd Wilna.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneshutterstock.com/Halfpoint

Przez dwa tygodnie, od 3 do 14 sierpnia dzieci w godzinach 9-17 mają zajęcia sportowe, plastyczne, muzyczne, wycieczki do muzeów, parków, podwileńskich miejscowości i zapewnione trzy posiłki dziennie.

DKP półkolonie organizuje od trzech lat. „Zainteresowanie tym przedsięwzięciem jest ogromne. W tym roku rejestracja chętnych trwała zaledwie 3 minuty” - powiedział we wtorek PAP dyrektor DKP Artur Ludkowski.

Tegoroczne półkolonie cieszą się szczególnym zainteresowaniem ze względu na sytuację związaną z koronawirusem. - Możliwości wyjazdowe są ograniczone, a dzieci od marca (od ogłoszenia kwarantanny w kraju) są w domu - wskazuje Ludkowski. Żartuje, że "w tym roku nasze kolonie są też swoistą resocjalizacją dzieci przed wyjściem do szkoły po kilkumiesięcznym siedzeniu w domu".

Epidemia koronawirusa uniemożliwiła też m.in. zorganizowania w DKP, wzorem lat poprzednich, kolonii dla dzieci z polskich rodzin z Białorusi i Łotwy. Ludkowski liczy na to, że taki odpoczynek uda się zorganizować w przyszłym roku.

Trwające półkolonie nie są jedyną letnią propozycją dla dzieci, jaką przygotował Dom Kultury Polskiej w Wilnie. Przez cały lipiec kilka razy w tygodniu odbywały się warsztaty artystyczno-muzyczne dla dzieci. - Na sierpień mamy jeszcze kilka przygotowanych projektów, których realizacja jest uzależniona od pozyskania finansowania - mówi Ludkowski.

PAP/dad

Koronawirus. Kontrole zasłaniania ust i nosa w sklepach

04.08.2020 13:37
Policjanci i inspektorzy sanitarni sprawdzają, czy klienci sklepów i galerii handlowych zasłaniają nos i usta. 14 tysięcy mandatów karnych i blisko 6 tysięcy wniosków do inspekcji sanitarnej i 56 tysięcy pouczeń - to bilans działań policji w tym zakresie od początku epidemii.

"1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Unikatowy album Polskiego Radia

06.08.2020 10:00
Jeden z przełomowych momentów w historii Polski i Europy Polskie Radio upamiętnia wyjątkowym wydawnictwem: dwupłytowym albumem "1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Zawiera on m.in. świadectwa uczestników Bitwy Warszawskiej, artykuły prasowe z tamtych czasów, nagrania piosenek śpiewanych przez żołnierzy armii polskiej, zdjęcia i reprodukcje plakatów zagrzewających do walki.

76 lat temu, 4 sierpnia 1944 roku, zginął Krzysztof Kamil Baczyński

04.08.2020 15:53
Był poetą, żołnierzem Armii Krajowej. Należał do tragicznego pokolenia "Kolumbów". Zginął w czwartym dniu Powstania Warszawskiego. Miał 23 lata.