X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Senat podjął uchwałę ws. upamiętnienia 80. rocznicy Bitwy o Anglię i Polskich Bohaterów

28.10.2020 12:03
W ten sposób Izba, jak zapisano w treści uchwały, "oddaje hołd jej wszystkim Bohaterom, a szczególnie pilotom polskim".
Audio
  • Senator Prawa i Sprawiedliwości Marek Komorowski, który był jednym z inicjatorów uchwały, mówił, że Bitwa o Anglię była jednym z kluczowych wydarzeń II wojny światowej [posłuchaj]
Piloci Dywizjonu 303 im. Tadeusza Kościuszki
Piloci Dywizjonu 303 im. Tadeusza Kościuszkifot. Wikipedia

Senat jednomyślnie podjął uchwałę w sprawie upamiętnienia 80. rocznicy Bitwy o Anglię i Polskich Bohaterów. W ten sposób izba, jak zapisano w treści uchwały, "oddaje hołd jej wszystkim Bohaterom, a szczególnie pilotom polskim". 

Senator Prawa i Sprawiedliwości Marek Komorowski, który był jednym z inicjatorów uchwały, mówił, że Bitwa o Anglię była jednym z kluczowych wydarzeń II wojny światowej. 

Bitwa o Anglię była kampanią powietrzną, która rozegrała się nad południową i centralną Anglią między niemiecką Luftwaffe, a brytyjskim RAF. Trwała od lipca do końca października 1940 roku. W Bitwie o Anglię wzięło udział 145 polskich pilotów. Walczyli zarówno w polskich dywizjonach myśliwskich i bombowych, jak i w jednostkach brytyjskich, zestrzeliwując ponad 200 samolotów.

Szczególną chwałą okrył się Dywizjon 303, którego piloci strącili 110 samolotów niemieckich przy stratach własnych wynoszących 8 pilotów. Łącznie w Bitwie o Anglię poległo 29 polskich pilotów.

IAR/ks