Redakcja Polska

Wydano album "Architektura szkół na Wołyniu w okresie międzywojennym (1921-1939)"

19.01.2021 15:15
W Równem w obwodzie wołyńskim ukazał się dwujęzyczny polsko-ukraiński album "Architektura szkół na Wołyniu w okresie międzywojennym (1921-1939)". Na 50 stronach folderu można zobaczyć aktualne zdjęcia budynków szkolnych, ich fotografie sprzed lat oraz projekty, na podstawie których były budowane. Unikatowe fotografie i materiały archiwalne pokazują także odradzanie się Polski po 123 latach zaborów.
Album Architektura szkół na Wołyniu w okresie międzywojennym (1921-1939)
Album „Architektura szkół na Wołyniu w okresie międzywojennym (1921-1939)”Źródło: monitor-press.com Autor: Ewa MAŃKOWSKA

Autorka albumu Ludmyła Bondarczuk podkreśliła, że w okresie międzywojennym krajowe trendy budowlane niewiele się różniły w całej Rzeczypospolitej. - Szkoły budowano tak samo. Możemy pojechać do Gdańska, Warszawy, Równego i szkoły będą podobne - powiedziała architekt z wykształcenia.

Ewa Mańkowska, założycielka Ukraińsko-Polskiego Sojuszu imienia Tomasza Padury w Równem dodała, że w albumie znalazły się zdjęcia i informacje o tym jak wyglądały kiedyś szkolne budynki między innymi w Łucku, Równem, Włodzimierzu Wołyńskim, Zdołbunowie, Kowlu i Krzemieńcu. - Bardzo cieszę się, że taka ukraińska inicjatywa została wsparta przez Polaków. To jest kawałek naszej wspólnej historii, kawałek historii i edukacji, historii i architektury, budującej pozytywne historię - podsumowała Ewa Mańkowska.

Katalog powstał z inicjatywy Ukraińsko-Polskiego Sojuszu imienia Tomasza Padury, przy wsparciu finansowym Konsulatu Generalnego RP w Łucku.

IAR/dad