X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Koleżanka z celi: Andżelika Borys nie traci pogody ducha

18.04.2021 09:47
Andżelika Borys zachowuje w areszcie pogodę ducha, nie skarży się i wszystko przyjmuje ze spokojem – powiedziała Tacciana Hacura-Jaworska, która przebywała z polską działaczką w jednej celi.
Andżelika Borys
Andżelika BorysFot.: Związek Polaków na Białorusi

"Mówi, że zarzuty wobec niej są bezpodstawne, a ona sama jest zakładniczką. Mimo to nie traci optymizmu, nie skarży się i podchodzi do wszystkiego z humorem" – opowiada o prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelice Borys Tacciana Hacura-Jaworska. To białoruska aktywistka i obrończyni praw człowieka, którą 15 kwietnia wypuszczono z aresztu.

W celi w mińskim areszcie na ul. Waładarskaha, zwanym Waładarką, rozmówczyni PAP spędziła z Borys dokładnie tydzień. W tej samej celi, jak mówi, jest też Julia Słucka, założycielka białoruskiego Press Clubu.

"Jeśli chodzi o warunki w areszcie, to można powiedzieć, że były one poprawne. Nie było wobec niej agresji, poniżającego czy tendencyjnego zachowania ze strony personelu" – twierdzi rozmówczyni PAP.

"Andżelika miała problem z plecami, o ile wiem, to jakieś nawracające zapalenie nerwu. Przyszedł lekarz, zrobił jej zastrzyk i przepisał jej trzydniową kurację: tzn. powtórzenie tych zastrzyków" – opowiada.

"Ogólne wrażenie jest takie, że to dobry, pozytywny człowiek. Widać po niej, że jest wierząca. Wszystko robi z wdzięcznością, nie narzeka, jest otwarta na innych" – mówi Hacura-Jaworska o Andżelice Borys.

"Andżeliką jest z zawodu nauczycielką (języka) polskiego, umie uczyć. I dzięki temu to była ta jedna z rzeczy, którą mogłyśmy robić w celi – uczyć się polskiego" – dodaje.

"W celi każdy próbuje sobie jakoś wypełnić czas, zorganizować dzień. Julia Słucka codziennie ćwiczy. Widziałam, że Andżelika na spacerze też robiła gimnastykę" – opowiada Hacura-Jaworska.

Jak mówi, spacerniak na Waładarce to mała ogrodzona betonem przestrzeń. "Wychodzi cała cela, ale spacer jest tylko wtedy, jeśli chcą wyjść wszyscy".

"Andżelika mówiła wiele razy, że martwi się o Andrzeja Poczobuta – on ma chory żołądek. Pojawiła się plotka, nie wiem, czy prawdziwa, że podobno u Andrzeja w celi był jakiś człowiek, który opowiadał, że +Andżelika sobie nie radzi, ma depresję+. Ona bardzo chciała, żeby mu przekazać, że to nie jest prawda" – opowiada białoruska aktywistka.

Potwierdza też, że do Andżeliki Borys dochodzą paczki i listy.

Hacura-Jaworska mówi PAP, że ma obecnie status podejrzanej w sprawie karnej o organizowanie działań poważnie naruszających porządek publiczny. Jej mąż, mający obywatelstwo Ukrainy, został deportowany i ma 10-letni zakaz wjazdu na Białoruś.

Prezes ZPB Andżelika Borys została w marcu zatrzymana i najpierw skazana na areszt za organizację "nielegalnej imprezy", za jaką władze uznały tradycyjny Jarmark Kaziuki. Potem została objęta postępowaniem karnym w związku z rzekomym "podżeganiem do nienawiści na tle narodowościowym" i "rehabilitacji nazizmu" i umieszczona w areszcie w Mińsku.

Borys i jeszcze trójce działaczy ZPB - Andrzejowi Poczobutowi, Irenie Biernackiej i Marii Tiszkowskiej, grozi od pięciu do 12 lat więzienia. Wszyscy przebywają w areszcie, usłyszeli już zarzuty.

Władze zarzucają działaczom ZPB oraz aktywistce polskiej z Brześcia Annie Paniszewej (także w areszcie z takimi samymi zarzutami), że w czasie organizowanych imprez "wychwalali zbrodniarzy wojennych, w tym Romualda Rajsa Burego". Aktywiści odrzucają te oskarżenia jako bezpodstawne. Wszyscy zostali uznani przez białoruskich obrońców praw człowieka za więźniów politycznych.

ZPB to największa na Białorusi organizacja mniejszości polskiej. W 2005 r. władze w Mińsku pozbawiły ją rejestracji. Do celów statutowych działalności ZPB należy pielęgnowanie polskości, krzewienie polskiej kultury, nauka języka i pielęgnowanie miejsc pamięci.

Do przestrzegania międzynarodowych norm dotyczących traktowania mniejszości oraz wypuszczenia aktywistów wzywały Białoruś władze Polski, UE i innych państw.


PAP/dad

Książka "Marsz Białorusi" - jeden za wszystkich, wszyscy za jednego

17.04.2021 09:40
Książka "Marsz Białorusi" wydana przez Ośrodek KARTA to zbiór relacji uczestników wydarzeń, które miały miejsce po wyborach prezydenckich na Białorusi w 2020 roku. "Poczuliśmy się ludźmi. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" - słowa Swiatłany Cichanouskiej można uznać za motto książki.

W prestiżowej sali w Moskwie odbył się koncert muzyki krajów Grupy Wyszehradzkiej

17.04.2021 15:48
Koncert muzyki kameralnej kompozytorów z krajów V4 odbył się w piątek w Moskwie w prestiżowej sali koncertowej parku Zariadje, z okazji 30. rocznicy powołania Grupy Wyszehradzkiej. Utwory wykonała orkiestra Musica Viva.

Wzrasta liczba Białorusinów osiedlających się w Polsce. Wielu ma polskie pochodzenie

17.04.2021 14:04
Wzrasta liczba Białorusinów osiedlających się w Polsce - wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Liczba obywateli Białorusi posiadających ważne zezwolenia na pobyt w Polsce przekroczyła 30 tysięcy osób. To o około 50 procent więcej niż dwa lata temu. Większość Białorusinów ma zezwolenie na stały pobyt w związku z polskim pochodzeniem.

Łukaszenka: służby USA przygotowywały na mnie zamach z udziałem opozycjonistów

18.04.2021 09:08
O wykryciu planów zamachu na niego i jego dzieci, za którymi miały stać amerykańskie służby specjalne i białoruscy opozycjoniści – obwieścił w sobotę Alaksandr Łukaszenka. Z kolei rosyjskie służby poinformowały o zatrzymaniu "spiskowców", którzy zamierzali "wyeliminować" Łukaszenkę.