Redakcja Polska

Upamiętnia historię najstarszej osady polonijnej. W weekend otwarcie Centrum Dziedzictwa Polskiego w Teksasie

22.10.2021 13:13
Polonia w miejscowości Panna Maria w Teksasie otwiera Centrum Dziedzictwa Polskiego. Centrum będzie prezentować historię i kulturę polską, a także dzieje tej najstarszej osady polonijnej w Ameryce założonej w 1854 roku przez imigrantów z Górnego Śląska.
Centrum Dziedzictwa Polskiego w Pannie Marii w Teksasie
Centrum Dziedzictwa Polskiego w Pannie Marii w TeksasiePolish Consulate Houston/Twitter

Obiekt o powierzchni ponad 1500 m. kwadratowych pomieści m.in. kilka sal wystawowych, salę multimedialną, a także bibliotekę i archiwum.

Dziedzictwa Polskiego powstało dla uhonorowania pierwszej polskiej osady założonej przez imigrantów z ziem polskich w 1854 roku w Stanach Zjednoczonych. Choć nie byli pierwszymi Polakami w Ameryce, osada w Pannie Marii jest uważana za pierwszą. Mieszkają tam do tej pory głównie potomkowie tych osadników – wyjaśnił konsul generalny RP w Houston, w Teksasie, Robert Rosiecki. Jak dodał pomysłodawcą, założycielem, fundatorem i prezesem Centrum jest emerytowany, obecnie 90-letni, biskup John Walter Yanta. Wywodzi się on z pierwszych osadników, a w latach 1997-2008 był biskupem w Amarillo, w Teksasie.

Zaznajomić z historią Polski

W Pannie Maria jest też starannie utrzymany, odbudowany po pożarze, polski kościół i cmentarz. Znajduje się tam m.in. grób inicjatora powstania osady ks. Leopolda Moczygemby. - Ośrodek będzie upamiętniał utworzenie pierwszej osady Panna Maria i stanie się centrum kultury polskiej z salą teatralną, obiektami muzealnymi, artefaktami oraz pamiątkami. Zgromadzone eksponaty pozwolą odwiedzającym zaznajomić się z historią Polski. Będzie można uczestniczyć w różnych projektach i wydarzeniach – wyliczył konsul.

Uznał obiekt za największy tego rodzaju w południowej części USA od Kalifornii do Florydy. Wzniesiono go kosztem ok. 14 mln dolarów, głównie dzięki ofiarności miejscowej Polonii przy wsparciu Polaków amerykańskich w całych Stanach Zjednoczonych, jak też cegiełce wartości ok. 80 tys. dolarów przekazanej przez MSZ.

- Ze względu na lokalizację Centrum odległego od dużych skupisk ludności pojawia się pytanie co dalej? Co się tam będzie działo, na ile będzie aktywne na mapie polonijnej? Ponieważ jednak w południowym pasie USA nie ma obiektów o takim potencjale i będących w pełni własnością polskiej społeczności, jeśli Centrum będzie dynamicznie zarządzane z atrakcyjną wizją i pomysłami na działalność może sprostać wyzwaniom – ocenił Robert Rosiecki wyrażając nadzieję, że placówka okaże się nie tylko pamiątką po pierwszych osadnikach, lecz przyciągnie współczesnych, zwłaszcza młodych Polaków.

Prezes polsko-amerykańskiej rady Teksasu (PACT), prof. Jim Mazurkiewicz, podkreślał zasługi i wizję biskupa Yanty w utworzeniu placówki. Zwrócił uwagę, że będzie miała charakter ośrodka dziedzictwa i edukacji.

- Biskup Yanta przewodził tym wysiłkom. Jego marzenia i wizja doprowadziły do utworzenia obiektu-pomnika przez potomków imigrantów z górnego Śląska i uhonorowania przodków. Szczególnie w pierwszych latach stanęli oni w USA obliczu ekstremalnie trudnych warunków klimatycznych, suszy i gruntów słabej jakości. Ale szukali okazji do lepszego życia, możliwości wychowania dzieci w wierze katolickiej. Przybyli w nadziei na znalezienie wolności – tłumaczył Mazurkiewicz, który jest też członkiem rady dyrektorów PHC w Pannie Marii. Sobotni program otwarcia Centrum przewiduje m.in. oficjalne wystąpienia. Zespoły polonijne zaprezentują programy artystyczne. Odbędzie się recital polskiego barda Pawła Piekarczyka.


PAP/ho

"Zasługują na tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata". Badacze Holokaustu o liderach Grupy Ładosia

21.10.2021 17:39
Badacze Holokaustu, profesorowie Mordecai Paldiel i Daniel Blatman podkreślają, że liderzy Grupy Ładosia powinni zostać uhonorowani medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. To jedno z najważniejszych izraelskich odznaczeń państwowych jest przyznawane osobom ratującym Żydów w czasie II wojny światowej. Do tej pory Instytut Yad Vashem przyznał je jednemu członkowi Grupy - konsulowi Konstantemu Rokickiemu.

"Nie ma żadnego powodu, żeby wstrzymywać pieniądze w ramach KPO". Wiceszef MSZ nie ma wątpliwości

22.10.2021 08:35
Nie ma żadnego powodu, żeby wstrzymywać pieniądze w ramach Krajowego Planu Odbudowy - stwierdził w piątek wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Według niego, nie ma także podstawy, aby wiązać warunkowość z praworządnością.

Premier Morawiecki spotkał się w Brukseli z Marine Le Pen, kandydatką na prezydenta Francji

22.10.2021 11:31
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Brukseli z Marine Le Pen, kandydatką na prezydenta Francji. Była szefowa prawicowego Frontu/Zjednoczenia Narodowego będzie po raz kolejny ubiegać się o prezydenturę, tym razem w wyborach zaplanowanych na kwiecień przyszłego roku.Do spotkania doszło w siedzibie Stałego Przedstawicielstwa RP w Brukseli. Zdjęcie z rozmów zamieściła Marine Le Pen na swoim koncie na Twitterze.