X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Lwów: koncert piosenek Janusza Gniatkowskiego

01.07.2019 13:05
W filharmonii lwowskiej po raz pierwszy odbył się Międzynarodowy Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego pod tytułem "APASSIONATA". W trakcie koncertu polscy i ukraińscy artyści wykonali szlagiery jednego z najpopularniejszych piosenkarzy lat 50. ubiegłego wieku, urodzonego we Lwowie.
Audio
  • Lwów: Międzynarodowy Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego. Materiał Eugeniusza Sało (IAR)
Międzynarodowy Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego
Międzynarodowy Festiwal Piosenek Janusza GniatkowskiegoFot.: Karina Wysoczańska/Kurier Galicyjski

Pomysłodawcą koncertu jest ukraiński piosenkarz, autor wielu artystycznych projektów i miłośnik twórczości Janusza Gniatkowskiego Orest Cymbała. - Jestem miłośnikiem piosenek Janusza Gniatkowskiego. Zakochałem się w język polski przez jego piosenki. Janusz Gniatkowski jest legendą polskiej piosenki. Największą popularność zdobył w latach 50-60. minionego wieku. Współpracował z najlepszymi autorami testów, kompozytorami i orkiestrami. Jest mi również bliski, bo też urodził się we Lwowie – powiedział pomysłodawca festiwalu.

Orest Cymbała również podkreślił, że w późniejszych latach Janusz Gniatkowski wielokrotnie koncertował po byłym ZSRR, gdzie śpiewał nie tylko po polsku, ale także po ukraińsku. - W miejscowości Mizuń Stary, Gniatkowski nauczył się języka ukraińskiego. Po wojnie jego rodzinę wysiedlono do Katowic. I w późniejszych latach ze swoją żoną Krystyną Maciejewską koncertował po byłym Związku Radzieckim i śpiewał ukraińskie piosenki – twierdzi Cymbała.

Organizatorzy zaznaczyli, że w następnym roku odbędzie się kolejna edycja festiwalu, podczas którego nie zabraknie piosenek Janusza Gniatkowskiego.

Janusz Gniatkowski urodził się w 1928 roku we Lwowie. Jego znane szlagiery to Apassionata, Indonezja, Bella Donna, Siedem czerwonych róż oraz wiele innych. Gniatkoski, nazywany „Valentino polskiej piosenki” spopularyzował wiele zagranicznych przebojów z polskimi tekstami. Piosenkarz zmarł w 2011 roku w Poraju, a pochowany jest na cmentarzu w Częstochowie.


Eugeniusz Sało

dad